AB’den Amazon şirketine 886 milyon dolarlık para cezası!

Avrupa Birliği’nin kişisel veri koruma yasasını ihlal eden Amazon, 886 milyon dolar cezaya çarptırıldı.
Takip et
AB’den Amazon şirketine 886 milyon dolarlık para cezası!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Amazon, Avrupa Birliği veri koruma kanunlarını ihlal ettiği iddiasıyla 886,6 milyon dolarlık para cezasına çarptırıldı. Para cezası, teknoloji devinin kişisel verileri işlemesinin AB kanunlarına uymadığını öne süren Lüksemburg Ulusal Veri Koruma Komisyonu tarafından verildi.

Amazon, para cezasının “haksız” olduğuna inandığını ve kendisini “şiddetle” savunacağını da sözlerine ekledi. Bir sözcü BBC’ye “veri ihlali olmadığını” belirtti.

AB’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) kuralları, firmaların kişisel verilerini kullanmadan yahut yüksek para cezalarıyla karşılaşmadan önce kişilerin rızasını almalarını gerektirir.

Amazon cezaya cevaben şunları belirtti: “Commission Nationale pour la Protection des Données’in (CNPD) kararının haksız olduğuna inanıyoruz ve bu konuda kendimizi şiddetle savunmayı amaçlıyoruz.”

Şirketin CNPD’nin kararına asla katılmadığını ve temyize gitmeyi planladığını vurgulandı. Wall Street Journal, haziran ayında Amazon’un Avrupa Birliği’nin gizlilik kanunu uyarınca 425 milyon dolardan fazla para cezasına çarptırılabileceğini bildirmişti.

AB’den Amazon şirketine 886 milyon dolarlık para cezası!

Amazon hiçbir biçimde AB’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ni (GDPR) ihlal eden ilk büyük firma değil, fakat bu ceza, kanunun 2018’de yürürlüğe girmesinden bu yana verilen en büyük ceza. Yönetmelik, hassas verilerin nasıl kullanılacağı, saklanabileceği yahut işlenebileceği konusunda katı sınırlamalar getirdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.