adplus-dvertising

ABD’den Yunanistan’a yapılan askeri yığınakla ilgili açıklama

Yunanistan tarafından ABD desteği ile hukuka aykırı şekilde yapılan Midilli ve Sisam adalarındaki silahlanmaya ABD'den açıklama geldi. Yapılan açıklamada bölgede barışın güçlendirilmesi için çalışmalar yapıldığı ve bu dönemde yapılan açıklamalara dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı.
Takip et
ABD’den Yunanistan’a yapılan askeri yığınakla ilgili açıklama
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Günlük basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, ” Yunanistan‘ın Ege’de GASA kapsamındaki adalara onlarca zırhlı araç ve tank çıkararak provoke ettiği gerilimin tırmanmasından endişe etmiyor musunuz?” sorusuna, şu cevabı verdi:

“Rusya’nın bir defa daha egemen bir devleti işgal ettiği, transatlantik toplum ve uluslararası toplumun Ukrayna halkının yanında olduğu ve Rus saldırganlığına karşı durduğu bir dönemde, şuanda NATO ortakları arasında gerilimi artırabilecek açıklamaların yahut eylemlerin zamanı değil. NATO müttefiklerimizi bölgede barış ve güvenliği korumak ve her türlü zor farklılıkları çözmek için diplomatik olarak beraber çalışmaya teşvik etmeye devam ediyoruz.”

SÖZCÜ PRICE’A SORULDU: ADALAR HANGİ ÜLKENİN EGEMENLİĞİ ALTINDA?

Sözcü toplantı sırasında, Yunan bir basın mensubunun “Adalar hangi ülkenin egemenliği altındadır, Türkiye’nin mi? Yunanistan‘ın mı?” sorusuna ise cevap vermeden diplomatik yollarla farklılıkların çözülmesi gerektiği vurgusunu yineledi.

NE OLMUŞTU?

Yunanistan‘ın uluslararası hukuka aykırı biçimde Ege’deki GASA kapsamında bulunan Midilli ve Sisam adalarına zırhlı araçlar sevk ettiği ortaya çıkmıştı. Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan‘ın Midilli ve Sisam adalarına ABD menşeli zırhlı araçlar konuşlandırması nedeniyle Yunanistan ve ABD’ye protesto notası vermişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.