ABD’den Yunanistan ile yapılan anlaşma sonrası açıklama!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD’nin Yunanistan ile imzaladığı anlaşmanın Doğu Akdeniz’deki anlaşmazlıklara yansımalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.
Takip et
ABD’den Yunanistan ile yapılan anlaşma sonrası açıklama!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD’nin Yunanistan ile imzaladığı anlaşmanın Doğu Akdeniz’deki anlaşmazlıklara yansımalarına ilişkin, ABD’nin Türkiye ile Yunanistan arasındaki müzakereleri desteklediğini ve Washington’un genellikle öbür ülkeler arasındaki deniz sınırı anlaşmazlıkları konusunda pozisyon almadığını belirtti.

ABD’DEN DOĞU AKDENİZ AÇIKLAMASI

Günlük basın toplantısında soruları cevaplayan Price, Yunanistan ile ABD arasında dün imzalanan Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması’nın Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasındaki tansiyona nasıl etki edeceğine ilişkin bir soruya şu cevabı verdi:

“Yunanistan ve Türkiye arasındaki istikşafi müzakerelerin devamı da dahil olmak üzere, Doğu Akdeniz’deki gerilimi düşürme çabalarını destekliyoruz. Prensip olarak, bütün devletleri deniz yetki sınırlarının birleştirilmesine ilişkin problemlerini diyalog yoluyla ve uluslararası hukuka uygun olarak barışçıl bir biçimde çözmeye teşvik ediyoruz. Bildiğiniz gibi ABD genellikle öbür devletlerin deniz sınırı anlaşmazlıklarını nasıl çözmeleri gerektiği konusunda bir pozisyon almıyor.”

ABD’den Yunanistan ile yapılan anlaşma sonrası açıklama!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın terör örgütü YPG/PKK’nın Suriye üstünden Türkiye’ye yönelik saldırılarını artırması üstüne bu bölgelere operasyon düzenleme sinyali verdiğine ilişkin bir soruya ise Price, geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye yönelik sınır ötesi saldırıları kınadıklarını yineledi.

”NATO MÜTTEFİKİMİZ TÜRKİYE İLE PEK ÇOK ÇIKARIMIZ VAR”

Price, Suriye’de ateşkes hatlarını korumanın ve sınır ötesi saldırıları durdurmanın önemine vurgu yaptı.

ABD’den Yunanistan ile yapılan anlaşma sonrası açıklama!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.