adplus-dvertising

ABD’den Ukrayna’ya uyarı! “Rusya işgale hazırlanıyor”

ABD'den sızan istihbarat bilgilerine göre Ukrayna, Rusya'nın işgale hazırlandığı konusunda uyarıldı.
Takip et
ABD’den Ukrayna’ya uyarı! “Rusya işgale hazırlanıyor”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstihbaratın Washington Post gazetesine sızdırdığı belgede, Rus ordusunun gelecek senenin başlarından itibaren Ukrayna’ya farklı cephelerden saldırı başlatacağı iddia edildi.

Rus birliklerinin konumlarını da içeren belgede, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal girişimini 175 bin askerle yapacağı öne sürüldü.

Belgede yeni top ve dolaylı atış ekipmanının yanı sıra 50 taktiksel birliğin Rusya tarafından Ukrayna sınırının yakınındaki birçok noktaya konuşlandırıldığı ileri sürüldü.

Ukrayna, Rusya’nın sınıra 94 bin asker yığdığını ileri sürerken, ABD istihbaratının belgesinde şu anda yöntem taburların toplam asker sayısının 70 bin civarında olduğu, bu sayının yakın zaman içinde 175 bine çıkacağı ve Rusya’nın hedef şaşırtmak için devamlı bir biçimde askerleri sınır boylarına sevk edip geri çektiği iddia edildi.

Belgede, Rusya’nın daha önce de sınıra yığınak yapmasının işgalin hazırlık tatbikatı olduğu ifade edilirken, Rus ordusunun işgali hızlandırmak için şu anki konumlarındaki eğitim ekipmanlarını bırakıp yola devam edebileceği öne sürüldü.

Washington Post gazetesine konuşan bir yetkili ise Rusya’nın mevcut yığınağının bahar aylarında Ukrayna sınırına yaptığı yığınağın iki katı kadar olduğunu iddia etti. ​​​​​​​

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.