adplus-dvertising

ABD’den Ukrayna’ya 800 milyon dolarlık ek savunma yardımı

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’yı Rusya’nın işgaline karşı kuvvetlendirmek üzere ABD’nin 800 milyon dolarlık ek savunma teçhizatı sağlayacağını ve Ukrayna hükümetine 500 milyon dolarlık ekonomik yardım yapacağını duyurarak, Rusya bağlantılı gemilerin ABD limanlarına yanaşmasının yasaklandığını bildirdi.
Takip et
ABD’den Ukrayna’ya 800 milyon dolarlık ek savunma yardımı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD, Ukrayna’ya askeri ve ekonomik yardımlara devam ediyor. ABD Başkanı Joe Biden Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Rusya’nın Ukrayna’daki işgaline karşı Ukrayna kuvvetlerini desteklemek için ABD’nin Ukrayna’ya sağlayacağı yeni yardımları açıkladı. Konuşmasına Ukrayna’daki savaş suçlarını ortaya çıkaran ekiplere teşekkür ederek başlayan Biden, “Putin, acımasız ve kanlı savaşından sorumlu. Rus güçleri, arkalarında korkunç bir delil bırakarak Kiev’den geri çekildiler ve bunu hepimiz gördük. Bu noktada Ukrayna’da sahada olan ekiplere borçluyuz. Onlar Ukrayna’ya ve halka karşı vahşetlerin ve savaş suçlarının bu delillerini ortaya çıkardılar” şeklinde konuştu.

ABD ve müttefiklerinin Ukrayna’nın ihtiyaç duydukları silahları temin etmek için mümkün olduğunca hızlı hareket ettiğini ifade eden Biden, Ukraynalıların uluslarını savunmak için teçhizata ihtiyaç duyduklarını vurguladı.
Ukrayna’ya 800 milyon dolarlık ek savunma yardımı sağlayacaklarını belirten Biden, “Geçen hafta, Ukrayna’ya ihtiyaçlarına yanıt veren ve Donbass bölgesini desteklemek için uyarlanmış bir teçhizat içeren 800 milyon dolarlık bir güvenlik yardımı paketi imzaladım” şeklinde konuştu. Biden, 800 milyon dolarlık yardım paketinin ağır topçu silahları, düzinelerce obüs ve obüslerle beraber kullanılmak üzere 144 bin mermi mühimmatı içerdiğini belirtti.

Biden, ABD’nin son 2 ayda Ukrayna’ya çok sayıda insansız hava aracı, silah ve teçhizatı rekor hızda taşıdığını, binlerce zırhlı ve füzesavar helikopter, el bombası, makineli tüfek, tüfek radar sistemleri ve 50 milyondan fazla mermi gibi mühimmat gönderdiğini de hatırlatarak, “Ukrayna’yı Rus saldırganlığına karşı savunmaya yardımcı olmak için mühim miktarda istihbaratı zamanında Ukrayna ile paylaşıyoruz ve paylaşmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Ukrayna hükümetine 500 milyon dolarlık ek yardım

Biden, Ukrayna’ya yeni yardımlar çerçevesinde öte yandan ABD’den Ukrayna hükümetine 500 milyon dolarlık ek yardım paketini açıkladı. Biden, “Ukrayna’nın savaş alanındaki direnişini güçlendirmenin yanı sıra, Ukrayna halkına da desteğimizi gösteriyoruz. Bugün ABD, Ukrayna hükümetine doğrudan ekonomik yardım olarak 500 milyon dolar daha temin etmeyi planladığını duyuruyor. Bu, Ukrayna’ya toplam ekonomik desteğimizi son 2 ayda 1 milyar dolara getiriyor” şeklinde konuştu. Biden, Ukrayna için yeni finansman paketinin onaylanması için gelecek hafta Kongre’ye resmi olarak istekte bulunacağını belirtti.

Daha hızlı göçmenlik programı

Biden öte yandan, savaş sebebiyle ülkelerini terk etmek mecburiyetinde kalan Ukraynalı göçmenlerin ABD’ye gelmesini kolaylaştıracak yeni bir sistemin uygulanacağını aktardı. Biden, “Sığınma arayan Ukraynalıların doğrudan ABD’ye gelmelerini sağlayacak yeni programla, aile yahut sivil toplum kuruluşu gibi bir ABD sponsoru olan Ukraynalılar için ABD’ye güvenli ve yasal göç için uygun bir kanal sağlanacaktır. Bu program Ukrayna halkı için hızlı sığınma sağlarken öte yandan Putin üstündeki baskıyı artırmaya ve Rusya’yı daha da yalnızlaştırmaya devam edecek” şeklinde konuştu.

Rusya bağlantılı gemilerin ABD limanlarına yanaşması yasaklandı

Biden, Ukrayna’yı işgali sebebiyle Rusya’yı daha çok izole edeceğini ve Rusya ile bağlantılı gemilerin ABD limanlarından yasaklanacağını aktararak, “Rus bayrağı altında seyreden yahut Rus çıkarlarına ait olan hiçbir geminin ABD limanına yanaşmasına yahut kıyılarımıza erişmesine izin verilmeyecek” şeklinde konuştu.

“Mariupol’ün düştüğüne dair delil yok”

Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın Mariupol şehrini kontrol edip etmediğinin “şüpheli” olduğunu söyleyerek, “Mariupol’ün düştüğüne dair delil yok” şeklinde konuştu.

Biden öte yandan, Ukrayna’daki savaşın “kritik bir pencerede” olduğunu belirterek, “Şuanda Ukrayna’yı coğrafi açıdan daha sınırlı olacak bir Rus saldırısına karşı desteklemek ismine yardım paketini hızlandırmalıyız” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.