adplus-dvertising

ABD’den Türkiye’nin NATO vetosuna F16 tehdidi!

Türkiye’nin F-16 talebine yönelik olarak ABD Kongresi’nden onay beklenildiği süreçte skandal bir gelişme meydana geldi. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı çıkması sebebiyle Türkiye’ye karşı tavırlı olan ABD Kongresi’nden çok sayıda üst düzey isim, Ankara yönetimine silah satışına karşı olduklarını söyleyen bir mektup gönderdi.
Takip et
ABD’den Türkiye’nin NATO vetosuna F16 tehdidi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Abd‘de Başkan Joe Biden yönetimi, ABD Kongresi’ne Türkiye‘ye F-16 tipi savaş uçağı satışının ABD çıkarlarına hizmet edeceğini söyleyen bir tavsiye mektubu göndererek, “F-16 satışı, ABD çıkarlarıyla uyumlu ve NATO’nun uzun vadeli planlarına hizmet edecektir” ifadelerini kullanmıştı. Türkiye‘nin, Kiev ve Moskova arasında müzakerelere ev sahipliği yapması ve bazı Rus savaş gemilerinin Karadeniz’e girmesini önlemesi ile ABD ile ilişkilerde daha sağlam adımlar atılırken, ABD’nin bu adımı Türkiye‘den de olumlu karşılanmıştı.

ABD’den Türkiye’nin NATO vetosuna F16 tehdidi!

“UKRAYNA’DAKİ SAVAŞI KULLANMADIĞINDAN EMİN OLMAMIZ GEREKIR”

Sözcü’de yer verilen habere göre Türkiye‘ye yönelik F-16 satışı ile alakalı Yunan ve Ermeni üyeler Kongre’ye yeni bir mektup yazarken, adını açıklamak istemeyen bir yetkili de süreçle alakalı açıklamalarda bulundu. İsmini vermek istemeyen ve ofisi Türkiye‘ye silah satışıyla derinden alakalı olan bir kongre mensubu verdiği demeçte, “Biz ve Kongre’deki öbür birçok kişi, Türkiye‘nin silah anlaşmasını ilerletmek için Ukrayna’daki savaşı kullanmadığından emin olmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

NATO KRİZİ SONRASI YENİ MEKTUP

Çarşamba günü Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, New York’ta ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü ve Türkiye’nin F-16 savaş uçağı satın alma talebinin gündemin üst sıralarında yer aldığını söyledi. Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımına karşı çıkması, Washington’da rahatsızlık oluşturdu.

ABD’den Türkiye’nin NATO vetosuna F16 tehdidi!

“ERDOĞAN’IN ELİNE GEÇMESİNİ ENGELLEMELİYİZ”

Yunan ve Ermeni Kongre mensupları ise Biden yönetimine bir mektup göndererek, Türkiye’ye F-16 satışına karşı çıkmalarını istedi. Bugün, Biden yönetimine iletilen bir mektupta, Amerikan Yunan Enstitüsü Türkiye’ye silah satışını “stratejik yanlış uygulamanın zirvesi” olarak nitelendirdi. Mektupta, “Türkiye, Rusya ile olan yakınlığını bir zenginlik olarak maskeledi ve kendisini Rusya ile Ukrayna arasında bir ‘arabulucu’ olarak tanıttı. Fakat Türkiye, arabuluculuktan çok ötede” ifadeleri yer aldı.

130 KİŞİLİK HELEN GRUBUNUN DA MEKTUPTA İMZASI VAR

Kongre’de Yunan üyelerin yer aldığı 130 kişilik Helen Grubu’nun da mektupta imzasının olduğu bildirildi. Grubun eş başkanlarından Cumhuriyetçi Kongre Mensubu Gus Billirakis, “Türkiye’ye silah satışına şiddetle karşı” olduğunu belirtti. Biden yönetiminden Demokrat Kongre Mensubu Chris Pappas ise “F-16’ların yahut öbür Amerikan yapımı silahların Erdoğan’ın eline geçmesini engellemek için” çalışacağını belirtti.

ABD’den Türkiye’nin NATO vetosuna F16 tehdidi!

ÜST DÜZEY İSİMLER DE TEPKİ GÖSTERDİ

Meclis’in yanı sıra, Başkan Biden’in kendi partisinin mensupları de dahil olmak üzere Senato’da da Türkiye’ye silah satışına karşı çıkan birçok isim bulunuyor. Senato’nun kuvvetli Dış İlişkiler Komitesi’ne başkanlık eden Demokrat Bob Menendez ve Senatör Chris Van Hollen de bu adlar arasında yer alıyor. ABD’nin eski Türkiye büyükelçisi ve şu anda Wilson Center’da görev yapan James Jeffrey ise Biden yönetimine F-16 satışı için destek veren adlardan. Jeffrey yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin Ukrayna’daki rolü her açıdan olağanüstüydü. Çatışma herkesi şu noktaya getirdi: ABD, İran ve Rusya gibi bölgedeki büyük aktörlere karşı çıkmak istiyorsanız Türkiye’ye ihtiyacınız vardır.” şeklinde konuştu.

ABD-TÜRKİYE ARASINDA F-16 KRİZİ

Geçtiğimiz sene ekim ayında Türkiye, ABD’den 40 tane F-16 Savaş uçağı ve F-16’lar için 80 tane modernizasyon kiti satın almak için istekte bulunmuştu. Anlaşmanın sağlanabilmesi için ABD hükümetinde onay sürecinin neticelenmesi bekleniyordu. ABD, Türkiye’nin S-400’ler satın almasının sonrasında Türkiye’ye F16 satılmasına ilişkin talep de cevapsız kalmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden’la 10 Mart’ta yaptığı telefon görüşmesinde Türkiye’nin savunma sanayisine yönelik bütün “haksız” yaptırımları kaldırmanın zamanının geldiğini ve Türkiye’nin F-16’ları satın alma talebinin mümkün olan en kısa zamanda sonuçlanmasını beklediğini belirtmişti.

ABD’den Türkiye’nin NATO vetosuna F16 tehdidi!
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.