adplus-dvertising

ABD’den Türkiye için enflasyon açıklaması! Mayıs ayında zirve yapacak…

ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan, Türkiye ile alakalı enflasyon değerlendirmesinde bulundu. Türkiye’de enflasyonun mayıs ayında yüzde 72 ile tepe yapacağını öngören JPMorgan, Aralık ayına kadar da enflasyonun yüzde 65-75 aralığında kalacağını, Aralık ayında kuvvetli baz etkisiyle gerilemesini beklediklerini ifade etti.
Takip et
ABD’den Türkiye için enflasyon açıklaması! Mayıs ayında zirve yapacak…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

TÜİK’in dün açıkladığı Nisan ayı enflasyon rakamlarını değerlendiren JPMorgan, enflasyonun yüzde 70’e yükseldiği bir ülkede politika faizinin yüzde 14’te durmaya devam etmesini açıklamanın zor olduğunu vurguladı.

“MERKEZ POLİTİKA DURUŞUNU NORMALLEŞTİRMEDE ACELECİ DEĞİL”

Talebin kuvvetli olmaya devam ettiği, maliyet kaynaklı enflasyonist baskıların kuvvetli olduğu ve kredibilitenin zayıflamaya devam ettiği ortamda TCMB’nin politika duruşunu normalleştirmede acelesi olmadığını ifade eden JP Morgan, bu ortamda lira istikrarının enflasyonist baskıları sınırlamada ana araç olacağını öngördüklerini söyledi.

ABD’den Türkiye için enflasyon açıklaması! Mayıs ayında zirve yapacak…

“ARALIK AYINDA GERİLEMESİNİ BEKLİYORUZ”

Türkiye‘de enflasyonun Mayıs ayında yüzde 72 ile tepe yapacağını öngören JPMorgan, Aralık ayına kadar da enflasyonun yüzde 65-75 aralığında kalacağını, Aralık ayında kuvvetli baz etkisiyle gerilemesini beklediklerini ifade etti.

SENE SONU TÜFE TAHMİNİ YÜZDE 49,5’E ÇIKTI

JPMorgan, dün açıklanan Nisan ayı enflasyon rakamları ardından 2022 sene sonu TÜFE tahminini yüzde 43,5’ten yüzde 49,5’e çıkarırken, 2023 sonu için bekentisini de üzde 15,0’dan yüzde 19,0’a yükseltti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.