ABD’den Türkiye hamlesi! Çelik ihracatında vergi indirimi

ABD yetkililerinden verilen bilgiye göre Türkiye’ye yapılan çelik ihracatından artık yüzde 25 vergi alınacak. İhracat vergisi önceden yüzde 50’ydi. Bakan Pekcan, konuya ilişkin değerlendirmeler yaparak, ABD’nin kararına ilişkin konuştu.


ABD’den Türkiye hamlesi! Çelik ihracatında vergi indirimi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yetkilileri tarafından Türkiye ile ilgili gelişmeler olduğu açıklandı. Türkiye’de son zamanlarda yaşanan dış sorunlar arasında en büyük sorun yurt dışından alınan ürünler oluyordu. Özellikle petrol ve ağır sanayi ürünlerinde çok ciddi fiyat artışı, Türkiye’nin ekonomik anlamda belini ağrıtmıştı. ABD yetkililerinden verilen bilgiye göre çelik ihracatında vergi indirimine gidildi.

İHRACAT VERGİSİ YARIYA İNDİRİLDİ

Sadece Türkiye’ye değil birçok ülkeye karşı vergi zamları uygulayan ABD, Türkiye’ye uyguladığı çelik ihracatı zammını geri çekti. Yüzde 50 vergi ile ihracatı yapılan çelik ihracatı artık yüzde 25 vergi ile satılacak. Türkiye’de emlak sektörünü bitirmeye başlayan ve ev fiyatlarını tavan yapan demir ve çelik alımı rahatlayacağı için, emlak sektöründe de hareketlenmeler olacağını düşünüyoruz.

RUHSAR PEKCAN VERGİ İNDİRİMİNİ DEĞERLENDİRDİ

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, vergi indirimine ilişkin olumlu sonuçlar alınacağı dile getirirken, ikili ticaretteki bütün engellerin kalkmasını gerektiğini söyledi. Bakan Pekcan, ABD ile ticaret hacmini artırmak için bütün engelleri kaldırmak ve ticaret hacmini 75 milyar dolara çıkarmak istiyor. Önemli bir ticaret ortağı olan ABD ile farklı platformlarda karşılıklı olarak alışverişlerimiz devam edecek.

Yazar: Aykut Bilir

Aykut Bilir
Aykut Bilir, 1981 senesinde Manisa'da dünyaya geldi. Bilir, eğitim hayatını Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Üniversite yıllarının ardından çeşitli mecralarda yazıları yayınlanan Aykut Bilir, günümüzde internet gazeteciliğine yönelik görsel ve yazılı materyaller içeren haberler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

ABD’nin flaş İstanbul uyarısı: Bu durumu not ettik

ABD’nin flaş İstanbul uyarısı: Bu durumu not ettik

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus ve Kongre üyeleri İstanbul'da usulsüzlük nedeniyle iptal edilen seçimler hakkında Türkiye'yi uyardı. Bu durumu not ettikleri söyleyen ABD'li yetkililer, Türkiye'ye seçim ipuçları verdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.