adplus-dvertising

ABD’den Tayvan’a 1.1 milyar dolarlık füze satışına onay

TAİPEİ (İHA)- Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Tayvan’a Harpoon gemi savar füzeleri ve Sidewinder kısa menzilli havadan havaya muharebe füzeler de dahil olmak üzere toplam 1,1 milyar dolar değerindeki satışı onayladığını duyurdu.
Takip et
ABD’den Tayvan’a 1.1 milyar dolarlık füze satışına onay
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dönemde artan Çin-Tayvan geriliminin sonrasında, ABD’den Tayvan’a silah satışı hakkında yeni bir açıklama geldi. Pentagon’un dün duyurduğu son silah anlaşmasına göre ABD Tayvan’a 1.1 milyar dolarlık füze satışı gerçekleştirecek. Füzelerin arasında Tayvan için hayati önem taşıyan Harpoon gemisavar füzeleri ve Sidewider kısa menzilli havada havaya muharebe füzeleri de yer alacak.

Pentagon’un Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı (DSCA) yaptığı açıklamada, planlanan silah satışının Tayvan’ın mevcut ve gelecekteki tehditlere karşı savunma kabiliyetini arttıracağı ifade edildi. DSCA’nın paylaştığı satılacak silahlar listesinde 60 AGM-84L-1 Harpoon Block II füzesi, 4 ATM-84L-1 Harpoon Block II tatbikat füzesi, 100 AIM-9X Block II Sidewinder yöntem füzesi ve lojistik yer alacak. Anlaşmanın içinde öte yandan AIM-9X Block II yöntem Yönlendirme Birimi, Gözetim Radar Programına (SRP) destek ile birlikte yedek ve onarım parçaları içinde Tayvan’a teknik yardım hizmeti verilecek.

Tayvan’a gönderilecek olan silahların listesi yayınlandıktan kısa bir müddet sonra ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada bu satışların Tayvan’ın silahlı güçlerini modernize etme ve güvenilir bir savunma yeteneğini sürdürme çabalarını desteklemek için “standart vaziyetler” olduğu söylendi. Açıklamada öte yandan Çin’e, Tayvan’a karşı sürdürdüğü diplomatik ve ekonomik baskıyı durdurması ve Tayvan ile manalı diyaloğa girmesi çağrısında bulunuldu.

Tayvan’dan ABD’ye teşekkür

ABD’nin Tayvan’a yapacağı silah satışı Tayvan tarafından olumlu karşılandı. Tayvan Başkanlık Sarayı Sözcüsü Xavier Chang, ABD hükümetine bu sene 5’inci defa onaylanan silah anlaşması işin teşekkür etti. Tayvan Milli Savunma Bakanlığı ise ayrı bir basın açıklaması yaparak ,ABD’nin öngördüğü silah satışlarının Tayvan ordusuna, Çin’in Tayvan yakınlarındaki deniz ve hava sahasında düzenlediği “gri bölge” baskı kampanyasına karşı daha iyi mücadele etmesinde yardımcı olacağı ve etkinliğini artıracağını belirtti. Tayvan Milli Savunma Bakanlığına göre, satışların ABD Kongresi’ne bildirilmesinden 1 ay sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Öte yandan, ABD, Tayvan’a 2010 yılından bu yana 35 Milyar Dolarlık silah satışı gerçekleştirdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.