ABD’den Taliban karşısında savaşan Afgan güçlerine destek!

ABD Merkez Güçler Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, Afganistan’da Taliban kuvvetlerine karşı savaşan orduya hava desteği vermeye devam edeceklerini açıkladı.
Takip et
ABD’den Taliban karşısında savaşan Afgan güçlerine destek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

McKenzie, Kabil’de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “ABD, son günlerde Afgan kuvvetlerine destek vermek maksadıyla daha yoğun hava saldırıları düzenlemeye başladı ve Taliban’ın saldırılarını devam ettirmesi halinde bu yoğun desteği sürdürmeye hazırız” şeklinde konuştu.

McKenzie, ABD’nin 20 senelik işgalin sonrasında askerlerini çekmeye başladığı bir dönemde Afgan hükümetinin de zor günler geçirdiğini kabul etti fakat Taliban’ın ülkenin genelinde bir zafer kazanmaktan çok uzak olduğunu söyledi.

McKenzie, “Taliban, yürüttükleri kampanyada kaçınılmaz bir sona doğru gidildiği izlenimi oluşturmaya çalışıyor. Fakat bu doğru değil. Taliban’ın zaferi kaçınılmaz değil” diyerek konuştu.

ABD, Afganistan’da bulunan askerlerinin çekilmesini 11 Eylül’e kadar tamamlamayı amaçlıyor.

Taliban da çekilme sürecinin başlamasıyla beraber son aylarda ülke genelinde saldırılarını artırmış vaziyette.

Son dönemde ülkenin ikinci büyük şehri olan Kandahar’a yönelik saldırılarını yoğunlaştıran Taliban’ın ABD’nin asker çekmeyi tamamlamasının sonrasında başkent Kabil’e yönelmesinden endişe ediliyor.

Taliban, son aylardaki saldırılarıyla çok sayıda yerleşim yerini ve ülkenin sınır geçişlerinin bir bölümünü kontrolüne geçirdi.

Taliban, Afganistan’ın Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan ve İran ile olan sınırının büyük bölümleri de dahil olmak üzere yüzde 90’ını kontrol altına aldığını öne sürüyor. Fakat Afgan hükümeti, Taliban’ın bu iddiasını reddediyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.