ABD’den sonra Brezilya’da DSÖ’ye karşı tavır aldı!

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, ABD'nin ardından Brezilya'nın da Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkilerini kesebileceğini dile getirdi.
Takip et
ABD’den sonra Brezilya’da DSÖ’ye karşı tavır aldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile ilişkilerini kestiğini açıklamasının sonrasında Brezilya da aynı adımı atmaya hazırlandığının sinyalini verdi.

‘ORGANİZASYONDAN ÇEKİLEBİLİRİZ’

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro cuma akşamı CNN Brezilya’ya verdiği demeçte, DSÖ’yü “ideolojik açıdan ön yargılı” olmakla suçlayarak, ülkesinin organizasyondan çekilebileceğini açıkladı.

Bolsonaro “ABD, DSÖ’den çekildi. Ya DSÖ ideolojik ön yargıları olmadan çalışır ya da biz de bu organizasyondan çekiliriz” diyerek konuştu. Brezilya Devlet Başkanı “Ülkemizdeki sağlık konularıyla alakalı olarak dışarıdan tavsiye verecek birilerine ihtiyacımız yok” şeklinde konuştu.

ABD VE BREZİLYA’NIN DSÖ İLE İLİŞKİLERİ

ABD Başkanı Donald Trump, mayıs ayı sonunda ABD’nin DSÖ ile ilişkileri sonlandırma kararı aldığını açıklamıştı.

Merkezi Cenevre’de olan DSÖ, Birleşmiş Milletler’in (BM) sağlık alanındaki başlıca organizasyonu. DSÖ’nün verilerine göre ABD, organizasyona en büyük maddi katkıyı sağlayan ülke konumundaydı. ABD’nin 2020 ve 2021’de her bir sene için DSÖ’ye 116 milyon dolar aktarması planlanıyordu.

Folha de Sao Paulo gazetesinin haberine göre, Brezilya ise 2019’da DSÖ’ye ödemeleri durdurdu. Öte yandan Latin Amerika’nın en büyük ülkesi olan Brezilya’nın Örgüt’e halihazırda 33 milyon ABD doları ödemesi gerekiyor.

VAKA SAYISI 650 BİNE YAKLAŞTI

Brezilya, ABD’nin sonrasında yeni koronavirüs salgınının en ağır biçimde etkilediği ikinci ülke konumunda bulunuyor. 646 bini geçen koronavirüs vakasının bulunduğu ülkede 35 binden fazla kişi de COVID-19 sebebiyle hayatını kaybetti. Ülkede koronavirüsten en fazla etkilenen yerleşim birimleri ise Sao Paulo ve Rio de Janeiro şehirleri ile Amazon bölgesi oldu.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro koronavirüs salgınını ciddiye almadığı için gerek ülke içinde, gerekse uluslararası toplumdan yoğun eleştirilere maruz kalıyor. Eyalet valilerinin koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için aldığı sokağa çıkma yasağına da karşı çıkan sağ popülist Bolsonaro, destekçilerine yasağa uymama çağrısı yaptı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.