ABD’den son dakika F-35 açıklaması!

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, F-35 konusunu anlaşmazlık olarak nitelendirmediklerini belirterek programa ilişkin tarafların görüşmelerin verimli geçtiğini belirtti.
Takip et
ABD’den son dakika F-35 açıklaması!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, ABD ile Türkiye savunma yetkilileri arasında F-35 programına ilişkin Ankara’da yapılan görüşmenin oldukça verimli geçtiğini söyledi.

Kirby, günlük basın toplantısında basın mensuplarının sorularını cevapladı. muhabirinin, “Ankara’daki görüşmeye ilişkin biraz daha ayrıntı verir misiniz? Görüşme konuları nelerdi ve ABD ile Türkiye arasındaki anlaşmazlık tam olarak nedir?” sorusu üstüne Kirby, şu ifadeleri kullandı:

“Bunu anlaşmazlık olarak nitelendirmeyeceğim. Biz, Türkiye’nin (F-35) programdan çıkarılma sürecinin tamamlanmış olması ve bunun ikili ilişkilerin geleceği için ne anlama geldiğine ilişkin bir görüşmeydi. Dolayısıyla oldukça verimli bir görüşmeydi. Ton olarak da profesyoneldir.

Türkiye halen birçok ortak menfaatimizin olduğu kıymetli bir NATO müttefikidir. Biz, ittifak perspektifinden ortak güvenlik menfaatleri üstüne Türkiye ile çalışmaya devam etmek istiyoruz.”

Kirby, toplantının yalnızca Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasına ilişkin olduğuna dikkati çekerek, “Bu, Türkiye ile ikili olarak yakın çalışma yolları bulmaya çalışmayacağız manasına gelmiyor.” şeklinde konuştu.

“Türkiye ile nasıl ilerleyeceğimize ilişkin görüşmeler yapmak mühimdir”

Türkiye’nin F-16 talebinin, yalnızca milli güvenlik açısından değil aynı zamanda NATO güvenliği için de mühim olduğuna vurgu yaptığı hatırlatılarak, ABD’nin de kuvvetli bir Türk Hava Güçlerinin NATO için mühim olduğuna inanıp inanmadığına ilişkin soruya Kirby, ABD’nin askeri satışları konusunda yorum yapmayacağını fakat Türkiye’nin mühim ve kıymetli bir NATO müttefiki olduğu cevabını verdi.

Kirby, “İttifakımız ikili güvenlik ilişkimiz bağlamında Türkiye ile nasıl ilerleyeceğimize ilişkin görüşmeler yapmak mühimdir ve bunu yapmaya devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin Suriye’de YPG/PKK terör örgütüne yönelik muhtemel operasyonuna ilişkin sorulara ise Kirby, bu konuda yorum yapmayacağını, SDG ismini kullanan YPG/PKK ile Suriye’de “spesifik olarak ve yalnızca DEAŞ ile mücadele kapsamında ortaklık etmeye devam ettiklerini” belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.