adplus-dvertising

ABD’den Rusya’dan altın ithalatına yasak

ABD Hazine Bakanlığı, Rusya’dan ABD’ye altın ithalatına yasak getirildiğini ve Rus savunma sektöründe faaliyet gösteren ortalama 100 kişi ve kuruma yaptırım uygulandığını duyurdu.
Takip et
ABD’den Rusya’dan altın ithalatına yasak
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, ABD, G7 Liderler Zirvesi’nde varılan anlaşma doğrultusunda Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar uyguladı. ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Rusya’dan ABD’ye altın ithalatına yasak getirildiği ve Rus savunma sektöründe faaliyet gösteren ortalama 100 kişi ve kuruma yaptırım uygulandığı duyuruldu. Bakanlık, söz konusu altın ithalatı yaptırımına Rusya dışında bulunan Rusya menşeli altınların dahil olmadığı söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşına cevap olarak ek ağır yaptırımlar uygulamak için ortaklarımız ve müttefiklerimizle beraber çalışma taahhüdümüzü bir defa daha teyit ediyoruz. Rusya’nın savunma sanayisini hedef almak, Putin’in kabiliyetlerini azaltacak. Düşük moral, bozuk tedarik zinciri ve lojistik başarısızlıklar Ukrayna’ya karşı savaşını daha da önleyecektir” şeklinde konuştu.

ABD’nin yaptırım uyguladığı kuruluşlar arasında, Rusya’nın en büyük savunma şirketi olan devlet kontrolündeki Rostec yer alırken, Bakanlık, Rostec’in yönetim şemsiyesi altında çeşitli sektörlerde 800’den fazla kuruluş olduğunu söyledi.

Yaptırım listesinde öte yandan, Rus MiG ve Sukhoi savaş uçaklarının üreticisi Public Joint Stock Company United Aircraft Corporation (UAC), Rus stratejik bombardıman ve nakliye uçaklarının üreticisi Tupolev ve Rostec’in doğrudan yahut dolaylı olarak yüzde 50 yahut daha fazlasına sahip olduğu öbür firmalar yer aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan 45 kuruluş ve 29 kişiye yaptırım

Hazine Bakanlığı öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Rus askeri birimleri ve Federal Güvenlik Servisi (FSB) istihbarat teşkilatı da dahil olmak üzere 45 kuruluş ve 29 kişiye yaptırım uyguladığını aktararak söz konusu yaptırım kararlarının beraber alındığını ifade etti.

Öte yandan Rusya, her sene dünya çapında çıkarılan altının ortalama yüzde 10’unu üretiyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.