adplus-dvertising

ABD’den Rus şirketlerine yaptırım

ABD yönetimi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın isimlerden iş adamı Yevgeniy Prigozhin’in yönettiği bazı kuruluşlara yaptırım uyguladığını açıkladı.
Takip et
ABD’den Rus şirketlerine yaptırım
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Hazine Bakanlığı,alınan yaptırım kararına ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, Prigozhin’in yönettiği bazı kuruluşlarınRus güvenlik ve istihbarat servisleri ile doğrudan ilişkili olduğu veRusya’nın Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki (CAR) etkisini artırmak için çalıştığı belirtildi.

AyrıcaKremlin Sarayı’nın yemek işini yönettiği için “Şef” lakabıyla da bilinenYevgeniy Prigozhin’e bağlı bazı isimlerin de yaptırım listesine eklendiği kaydedildi.

Açıklamada,”Yevgeniy Prigozhin, kötü siyasi ve ekonomik etkisini tüm dünyaya yaymak için uluslararası bir destekçiler ağına sahip. ABD, Prigozhin’in küreseloperasyon yürütme yeteneğini hedeflemeye devam edecektir.” ifadesine yer verildi.

6 şirket ve üst düzey yöneticilerine yaptırım

Buna göre, değerli maden ve elmas sektöründe bulunan Rusya merkezli MFinans,CAR merkezli Lobaye Yatırım, St. Petersburg merkezliOkeanos, Finlandiya merkezli lojistikve yatırım şirketleriOptima Freight OY,Unicum Trade OY veACEX OY’a yaptırım uygulandı.

Bunun yanı sıra söz konusu şirketlerin tüm yöneticilerinin de yaptırım listesine eklendiği ve bu isimlerin Prigozhin ile doğrudan ilişkisi olduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Yevgeniy Prigozhin’in Ukrayna, Suriye, Sudan, Libya ve Mozambik gibi ülkelerde operasyonlar yürüten ve ABD tarafından daha önce yaptırım listesine eklenmiş Rus paralı savaşçı şirketi Wagner’in de yöneticisi ve finansörü olduğuna inanıldığı kaydedildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.