adplus-dvertising

ABD’den kıtalararası balistik füze denemesi

ABD Hava Kuvvetleri Küresel Saldırı Komutanlığı (AFGSC) tarafından yapılan açıklamada, Minuteman III kıtalararası balistik füze denemesi gerçekleştirildiği duyuruldu.
Takip et
ABD’den kıtalararası balistik füze denemesi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD, kıtalararası balistik füze denemesi gerçekleştirdi. ABD Hava Kuvvetleri Küresel Saldırı Komutanlığı (AFGSC) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Minuteman III kıtalararası balistik füze denemesi gerçekleştirildiği söylenerek, “Bu test, ABD’nin nükleer caydırıcılığının güvenli, emniyetli, güvenilir, 21’inci yüzyılın tehditlerini caydırmak ve müttefiklerimize güven vermek için etkili olduğunu göstermeyi amaçlayan standart ve periyodik faaliyetlerin bir parçasıdır. Bu tür testler daha önce 300’den fazla defa yapıldı ve bu test mevcut küresel gelişmelerin neticesi değildir” dendi.

Californiya eyaletinde yer verilen Vandenberg Uzay Güçleri Üssü’nden fırlatılan silahsız balistik füze, 6 bin 760 kilometre yol kat ederek Marshall Adaları’ndaki Kwajalein Mercan Adası’ndaki hedefi vurdu. Minuteman III, ABD ordusunun stratejik cephaneliğinin anahtarı olarak görülüyor. Füze, 9 bin 660 kilometreden fazla menzile sahip ve saatte ortalama 24 bin kilometre hızla ilerliyor.

576. Uçuş Testi Filosu Komutanı Albay Chris Cruise yaptığı açıklamada, “Hiç şüpheniz olmasın, nükleer gücümüz ülkemizin ve dünyadaki müttefiklerimizin ulusal güvenliğinin temel taşıdır. Bu planlı test, ulusumuzun ICBM (Kıtalararası Balistik Füze) filosunun silah sisteminin hazır ve güvenilirliğini gösteriyor” şeklinde konuştu.

Görev Kuvveti komutanı Tümgeneral Armand Wong ise yaptığı açıklamada, “Testlerimiz çok önceden planlandı ve dünyadaki gelişmelere tepki değil. Her fırlatma için titiz bir planlama süreci, fırlatmadan altı ay ila bir sene önce başlar” ifadelerini kullandı.

Söz konusu testler daha önce Rusya ve Çin sebebiyle ertelenmişti

ABD, bu ayın başlarında Tayvan yakınlarındaki tatbikatları sebebiyle ile Çin ile artan gerilimi engellemek ve geçtiğimiz nisan ayında ise Ukrayna’da devam eden savaş sırasında Rusya ile olan nükleer gerilimi düşürmek maksadıyla söz konusu testleri iki defa ertelemişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz şubat ayında yaptığı açıklamada, ülkesinin nükleer güçlerinin yüksek alarma geçirmiş, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin nükleer savaşa yol açabileceğine dair korkular artmıştı. Fakat ABD, şuana kadar Washington’un nükleer alarm seviyelerini değiştirmek için hiçbir neden görmediğini açıkladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.