adplus-dvertising

ABD’den İsrail’in öldürdüğü Filistinli gazeteci için tepki!

ABD Başkanı Joe Biden, İsrailli askerler tarafından öldürülen Filistinli basın mensubu Şirin Ebu Akile hakkında konuştu. Biden, “Bütün ayrıntıları bilmiyorum, bu olayın soruşturulması gerektiğini biliyorum.” şeklinde konuştu. Öte yandan ABD Dışişleri Antony Blinken, İsrailli askerlerin Filistinli basın mensubu Şirin Ebu Akile’nin cenaze törenine izinsiz biçimde girmesinden derin rahatsızlık duyduklarını belirtti.
Takip et
ABD’den İsrail’in öldürdüğü Filistinli gazeteci için tepki!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 1

Filistinli basın mensubu Şirin Ebu Akile’nin İsrailli askerler tarafından öldürülmesinin yankıları bütün dünyada sürerken ABD Başkanı Biden’dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Biden, Beyaz Saray’da düzenlediği etkinlikte, gazetecilerin sorularını cevapladı.

BİDEN’DAN SORUŞTURMA ÇAĞRISI

ABD Başkanı Biden, Filistinli basın mensubu Ebu Akile ile alakalı sorulan soruya “Bütün ayrıntıları bilmiyorum; bu olayın soruşturulması gerektiğini biliyorum.” biçiminde cevap verdi.

ABD DIŞİŞLERİ: DERİN RAHATSIZLIK DUYDUK

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail polisinin öldürülen Filistinli basın mensubu Şirin Ebu Akile’nin cenaze törenine izinsiz biçimde girmesinden derin rahatsızlık duyduklarını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yaptığı yazılı açıklamada, Filistinli Amerikalı basın mensubu Ebu Akile’nin ailesine ve yakınlarına bir defa daha başsağlığı diledi.

Blinken, açıklamasında, “İsrail polisinin Ebu Akile’nin cenaze törenine izinsiz girdiği görüntüleri görmekten derin rahatsızlık duyduk. Her bir aile sevdiklerini onurlu ve engelsiz biçimde gömebilmeyi hak ediyor. İsrailli ve Filistinli muhataplarımızla yakın temas halinde olmaya devam ediyoruz ve tarafları tansiyonu daha çok artıracak eylemlerden kaçınmaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

TABUTUN OMUZDA TAŞINMASINA MÜDAHALE

İsrail kuvvetleri, Filistinli basın mensubu Ebu Akile’nin naaşını, Doğu Kudüs’teki Saint Joseph Fransız Hastanesi’nden omuzlarında çıkarmaya çalışanlara kauçuk kaplı mermi, ses bombası ve coplarla müdahale etti. İsrail polisinin uyguladığı şiddet sebebiyle Ebu Akile’nin naaşının bulunduğu tabutun düşme tehlikesi yaşaması tepkilere neden oldu.

İSRAİL ASKERLERİ BAŞINDAN VURMUŞTU

Katar merkezli Al Jazeera televizyonunun deneyimli saha muhabiri Şirin Ebu Akile (51), İsrail kuvvetlerinin 11 Mayıs’ta işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan Cenin Mülteci Kampı’na düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle başından vurulmuştu. Görevini yaptığı sırada ve üstünde “basın” yazılı çelik yelek giydiği halde Ebu Akile’nin İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle başından vurularak öldürülmesi tepkilere neden olmuştu.

Ebu Akile’nin yaşamını yitirdiği olayda yanında bulunan basın mensubu Ali es-Sumudi de sırtından yaralanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (1)
Abdurrahman
15 Mayıs 2022, 11:42 tarihinde yazildi

Sahte tepkiler, İsrail’in köpekleri rahatça istediklerini öldürebiliyor ardından sahte kınamalar,sahte soruşturmalar,ertesi gün canavarlıklarına kaldıkları yerden devam.

  • Cevapla
  • 0