adplus-dvertising

ABD’den İran’ın petrol ve petrokimya ticaret ağına yaptırım

ABD, İran’ın Doğu Asya’ya petrol ve petrokimya ürünleri satışına yardım ettiği tespit edilen kişi ve kuruluşlardan oluşan bir ticaret ağına yaptırım uyguladığını duyurdu.
Takip et
ABD’den İran’ın petrol ve petrokimya ticaret ağına yaptırım
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD, İran’ın petrol ve petrokimya ticaret ağına yaptırım uyguladı. ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından yapılan açıklamada, İran’ın Doğu Asya’ya petrol ve petrokimya ürünleri satışına yardım ettikleri tespit edilen kişi ve kuruluşlara yaptırım uygulandığı aktarılarak, ABD yönetiminin bugünkü yaptırım eyleminin, daha önce 16 Haziran’da İran petrokimya satışlarını destekleyen uluslararası bir ağa uygulanan yaptırımları takip ettiği söylendi.

Doğu Asya’ya yüz milyonlarca dolarlık ürünlerin teslimatını ve satışını kolaylaştırmak için Körfez merkezli bir paravan firmalar ağı yarattığı için yaptırım listesine eklenen firmalar arasında, İran merkezli Jam Petrochemical Company, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli Edgar Commercial Solutions FZE, Ali Almutawa Petroleum and Petrochemical Trading LLC, Petrokick LLC, Hong Kong merkezli Lustro Industry Limited ve Oligei International Trading Co.’nun yer aldığı söylendi.

Terörizm ve Mali İstihbarat Hazine Müsteşarı Brian E. Nelson yaptığı açıklamada, “ABD, İran ile Ortak Kapsamlı Eylem Planı’na karşılıklı uyumu sağlamaya yönelik bir anlaşmaya varmayı taahhüt ederken, İran petrol ve petrokimya ürünlerinin satışına yönelik yaptırımları uygulamak için bütün yetkilerimizi kullanmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Yaptırımlar, kişi ve kuruluşların ABD’deki varlıklarını dondurarak bunlardan herhangi bir menfaat sağlanmasını önlüyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.