ABD’den Huawei ve ZTE markaları için yeni kısıtlama kararı!

ABD Başkanı Joe Biden, ulusal güvenliğe tehdit olarak görülen Çinli Huawei Technologies Co ve ZTE Corp firmalarının ABD’nin düzenleyici kurumundan yeni ekipman lisansları almasını önlemek için hazırlanan yasayı imzaladı.
Takip et
ABD’den Huawei ve ZTE markaları için yeni kısıtlama kararı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD hükümetinin Çinli telekomünikasyon ve teknoloji firmalarını kısıtlama hamlesinin son örneği olan Güvenli Ekipman Kanunu 28 Ekim’de ABD Senatosu tarafından oy birliğiyle, Ekim’in ortasında da Temsilciler Meclisi’nde 4’e karşı 420 oyla kabul edilmişti.

Kanunun imzalanması Biden’ın Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile yapmayı planladığı videokonferans görüşmesinin birkaç gün öncesinde gerçekleşti. Reuters daha önceki yaptığı haberde ticaret, insan hakları ve askeri faaliyetler konusundaki gerilimin sürdüğü bir atmosferde olacak görüşmenin Pazartesi yapılmasının planlandığını söylemişti.

Yeni kanuna göre, Federal Communications Commission (FCC) düzenleyici kurulu ABD’nin ulusal güvenliğine kabul edilemez risk yaratabilecek ekipmanlara yönelik izin müracaatlarını artık inceleyemeyecek ya da onaylayamayacak.

FCC Başkanı Brendan Carr, 2018’den bu yana Huawei’nin 3,000’den fazla müracaatını onayladıklarını açıkladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.