ABD’den Hindistan’a S-400 füzeleri için CAATSA torpili!

Türkiye’ye baskı aracı olarak kullanılan S-400’ler konusunda, ABD Senatosuna, Rusya’dan S-400 alan Hindistan’ın CAATSA kapsamından muaf tutulması için kanun tasarısı sunuldu.
Takip et
ABD’den Hindistan’a S-400 füzeleri için CAATSA torpili!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin Çin ve Rusya ile savunma anlaşmaları yapan ülkelere yönelik yaptırım uygulamalarında Hindistan farklı bir konumda tutuluyor.

Türkiye’nin de aynı konuda sorun yaşadığı ABD’nin Hasımları ile Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Kanunu (CAATSA) kapsamında Hindistan’ın muaf tutulması istendi.

Senatörlerden Hindistan tasarısı
ABD Senatörlerinden Cumhuriyetçi Ted Cruz, Todd Young ve Roger Marshall, Hindistan’ın S-400 alımıyla gündeme gelen CAATSA yaptırımlarına karşı tedbir almak üzere “İttifakları ve Liderliği Zedeleyen Beklenmedik Neticelerin Dolaylı Yollarla Azaltılması (CRUCIAL) Kanunu” başlıklı tasarı sundu.

Üç senatörün ofislerinden yapılan ortak açıklamada, CAATSA’nın Çin’e karşı yaratılan birliği zedeleyeceği gerekçesiyle CRUCIAL Kanun Tasarısını sundukları kaydedildi.

“Müttefiklerimize karşı yaptırımlar…”
Açıklamada, “CRUCIAL Kanunu, Başkanın, Amerika’nın Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Kanunu (CAATSA) kapsamında Hint-Pasifik’teki en yakın bölgesel müttefiklerimize karşı yaptırımlar uygulamasını önleyecektir.” ifadesi kullanıldı.

“Ortak güvenlik hedeflerimizi baltalar”
Tasarının tanıtımına ilişkin açıklamada, Cruz’un şu ifadelerine yer verildi:

“Hindistan, (eski ABD Başkanı Donald) Trump yönetimi döneminde Çin’e karşı birleşen güvenlik mimarisinin kritik bir parçası. Çin’in saldırgan davranışlarına karşı koymak için Asya ve ötesinde kabiliyetli ortaklar gerekiyor ve ABD-Hindistan ilişkisi bu konuda çok taraflı çabalarımızın temel taşı haline geldi. Çin küresel egemenliğini genişletmeye çalışırken, Hindistan sömürüye direndi, savunma kabiliyetleri ve ekonomisi için başka arayışlara girdi. Şuanda, Başkan Joe Biden’ın Rusya’yı caydırmayı amaçlayan bu yaptırımlarının uygulanması bütün bu ilerlemeyi geri almak olur. Bunu yapmak, Çin’in saldırganlığına karşı savaşmak ve Hindistan’ı Rusya’ya bağımlı olmaya zorlamak gibi ortak güvenlik hedeflerimizi baltalamaktan başka bir işe yaramaz.”

Konuya ilişkin açıklama yapan Senatör Young da CAATSA geçtiği dönemde QUAD’ın gündemde olmadığını Hindistan’a yaptırım uygulamanın QUAD birliğine zarar vereceğini söyledi.

Kanunlaşırsa Hindistan 10 sene muaf tutulacak
Tasarı, yasalaştıktan sonra QUAD ülkelerinin 10 sene boyunca CAATSA yaptırımlarından muaf tutulmasını ön görüyor.

S-400 alımını bahane ederek Türkiye’ye CAATSA yaptırımlarının uygulanması konusunda yönetime baskı yapan ABD Kongresinin, Hindistan’ın Rusya ile S-400 anlaşması yapmak üzere olduğu bir dönemde bu şekilde bir adımı atması dikkati çekti.

Joe Biden yönetiminin, Rusya’dan S-400 satın almaları sebebiyle Hindistan’a ABD yaptırımları uygulayıp uygulamamaya yakında karar vermesi bekleniyor.

Tasarının kanunlaşması için Kongrenin iki kanadı olan Senato ve Temsilciler Meclisinden geçmesi ve Biden tarafından imzalanması gerekiyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.