ABD’den F-35 alamayan Güney Kore KF-21 savaş uçağını yaptı!

Güney Kore, yerli uçak projesi KF-21 Boramae (Hawk) için, teknoloji transferi konusunda ABD ile anlaşmış fakat ABD Kongresi bu projeye engel olmuştu. Güney Kore, teknolojilerin yerli olanaklarla üretilmesiyle projeye devam etti, hedef 2022.
Takip et
ABD’den F-35 alamayan Güney Kore KF-21 savaş uçağını yaptı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika haberi… Kuzey Kore ile sık sık gerilim yaşayan Güney Kore, hava güçlerini kuvvetlendirmek için sanki dört koldan çalışıyor.

Güney Kore’nin, ABD şirketi ve F-35’in ana yüklenicisi Lockheed Martin’in ortaklığında geliştirilen KF-21 Boramae (Hawk) için, 2022 en kritik sene olacak. KF-21 prototipi çeşitli yer testlerinden geçerken, ilk uçuşu için geri sayıyor.

ABD’nin Lockheed Martin şirketinden 40 tane F-35A savaş uçağı satın alan ülke, aynı zamanda kendi yerli uçak projesinde de hız kesmiyor.

KF-21 Boramae (Hawk) olarak isimlendirilen savaş uçağı projesinin ilk prototipi, geçen sene ortaya çıkmıştı. Görüntülenmesinden sonra birkaç KF-21 prototipi, çeşitli yer testlerine tabi tutuldu. Uçağın uçuş testleri için geri sayım başlarken, proje için en kritik senenin 2022 olacağı bildiriliyor.

ABD’den F-35 alamayan Güney Kore KF-21 savaş uçağını yaptı!

ABD F-35 SATTI, TEKNOLOJİYİ VERMEDİ! KF-21 İÇİN KENDİLERİ GELİŞTİRDİ

Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri’nin 40 tane F-35A savaş uçağı satın aldığı Lockheed Martin, aynı zamanda KF-X programının da resmi ortağıdır. Sözleşmenin ana maddelerinden biri, KF-21’in geliştirilmesi için lüzumlu olan dört “çekirdek teknoloji” olarak sınıflandırılan teknoloji transferlerini içeriyordu.

Dört “çekirdek teknoloji” şunlardı: Aktif Elektronik Olarak Taranan (AESA) Radar, Radyo Frekansı (RF) Karıştırıcı, Elektro-Optik Hedefleme Bölmesi (EO-TGP) ve Kızılötesi Arama ve İzleme (IRST).

ABD’den F-35 alamayan Güney Kore KF-21 savaş uçağını yaptı!

Fakat, ABD Kongresi teknolojilerin çok hassas olduğu yönünde çıkışlarla, süreci yavaşlattı. Bu, KF-X programını tehlikeye attı ve Güney Kore’deki birçok kişi programın bu teknolojiler olmadan uygulanabilirliğinden şüphe etti.

Bununla beraber, derinlemesine bir fizibilite çalışmasından sonra, Savunma Geliştirme Ajansı (ADD), bu teknolojilerin yerli olarak geliştirilebileceği sonucuna vardı. Bu fizibilite çalışması, KF-X programını tekrar rayına oturttu ve bugün olduğu yere getirdi.

EN ZORU AESA, BAŞARIYA ULAŞTI

AESA radar geliştirme, şüphesiz dört çekirdek teknoloji arasındaki arasında en yüksek profilli geliştirme programıydı. Bütün hesaplara göre, sistem problemsiz biçimde ilerliyor.

Güney Kore Silahlı Kuvvetleri, radarın hava testlerinde son derece iyi performans gösterdiğini duyurdu.

Öbür sistemlerin geliştirilmesinin de Ar-Ge yoluyla yerli yahut uluslararası ortaklarla iş birliği içinde geliştirildiği söyleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.