ABD’den dolar, altın yerine bakır ve gümüş tavsiyesi

ABD’nin yatırım gurusu olarak adlandırılan yatırım ve finans uzmanı Jim Rogers, en kötü ayı piyasasına dikkat çekerek altın ve dolar yerine gümüş, bakır ve tarım arazisini yatırım önerisi olarak tavsiye etti.
Takip et
ABD’den dolar, altın yerine bakır ve gümüş tavsiyesi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Uluslararası piyasalarda “yatırım gurusu” olarak tanınan, Amerikalı yatırımcı ve finans uzmanı Jim Rogers, son yarım yüzyılda birçok ayı piyasası gördüğünü belirtiyor fakat en kötüsünün yakında yaşanmasından endişe duyuyor.

Uluslararası piyasalarda “yatırım gurusu” olarak tanınan, Amerikalı yatırımcı ve finans uzmanı Jim Rogers, son yarım yüzyılda birçok ayı piyasası gördüğünü belirtiyor fakat en kötüsünün yakında yaşanmasından endişe duyuyor. Finansal danışmanlık firması Wealthion ile yaptığı röportajında, “Bir sonraki ayı piyasası yaşamımın en kötüsü olacak” diyen Rogers, 2022’de olası piyasa çalkantısını atlatmak için portföylerde tutulabilecek üç varlık önerdi. Bunların başında gümüş geliyor.

Emtia sektörünü favorilerinden biri olarak tanımlayan Rogers, “Gümüş için bütün zamanların en yüksek seviyesi 50 dolar; şimdilerde ise 23 dolar. Gümüş neden bütün zamanların en yüksek seviyesine geri dönmesin ki? Piyasalar genellikle bu şekilde çalışır” diyor. Yatırımcılar gümüşü popüler bir yatırım aracı olarak görüyor, çünkü enfl asyona karşı bir koruma olabilir. Aynı zamanda endüstriyel bir metal olarak yaygın olarak kullanılıyor. Özellikle güneş panellerinde kritik bir element. Dolayısıyla, artan güneş enerjisi kullanımıyla beraber gri metale olan talebin yükselmesi bekleniyor.

Rogers, öte yandan tarımsal emtia ürünlerine dikkat çekiyor. Şeker yahut mısır gibi tarımsal ürünleri seven Rogers fakat tarım arazilerinin de mühim olduğunu vurguluyor. “Giysi giymeyi ve yemek yemeyi bırakmazsak tarım daha iyiye gidecek” diyor. Tarım arazileri mühim bir hedge aracı olarak gösteriliyor.

Gümüş fiyatları 2021 senesinde yatırımcıları yüzde 13 negatif getiri ile hayal kırıklığına uğrattı. Bu senenin ilk haftasında ise ons gümüş 23 doların üstüne deneme yaptı ancak burada kalıcı olamadı. Bununla beraber, CNBCtv18′ e verdiği röportajda, Uluslararası Gümüş Enstitüsü Genel Sekreteri Michael DiRienzo, gümüşün temellerinin sağlam olduğunu ve 2022’nin 2020’ye kıyasla daha yüksek bir yaklaşık fiyatla sonuçlanacağına inanıyor. DiRienzo, bu sene için yaklaşık gümüş fiyatının 25.7 ila 26.50 dolar aralığında öngördüklerini söylüyor. Öte Yandan, yeşil ekonomi girişimlerinin önderliğinde güneş enerjisi sektörünün gümüş talebinin yüzde 13 artarak 110 milyon onsa çıkmasını bekliyor. Bu arada Saxo Bank da, gümüşün bu sene pozitif getiri sağlamasını bekliyor. Bankanın Emtia Stratejileri Başkanı Ole Hansen, gümüşün hem altın fiyatlarındaki toparlanmadan hem de yeşil enerji cephesindeki gelişmelerden olumlu etkileneceğini belirtiyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.