ABD’den balistik füze denemesi yapan Kuzey Kore’ye sert mesaj

Beyaz Saray, dün iki balistik füze denemesi yapan Kuzey Kore’ye “provokasyonlara son verin” uyarısında bulundu.
Takip et
ABD’den balistik füze denemesi yapan Kuzey Kore’ye sert mesaj
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, düzenlediği günlük basın toplantısında, Kuzey Kore tarafından dün iki balistik füze denemesi yapılmasını değerlendirdi.

Söz konusu füze denemesi sebebiyle alakalı Savunma ve Dışişleri Bakanlığının çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Psaki, “Kuzey Kore’nin balistik füze denemesini kınıyoruz.” ifadesini kullandı.

ABD’DEN KUZEY KORE’YE SERT UYARI

Kuzey Kore’nin balistik füze denemelerinin, birçok Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararını ihlal ettiğini ve bölgenin güvenliğine tehlike yarattığını söyleyen Psaki, “Kuzey Kore’yi daha çok provokasyondan kaçınmaya ve sürdürülebilir bir diyalogda yer almaya davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Psaki, bölgede acil bir diyalog ve diplomasiye ihtiyaç duyulduğunun altını çizerek, Kuzey Kore ile hiçbir ön koşul olmadan görüşme tekliflerinin de hala geçerli olduğunu belirtti.

HAİTİ’DE KAÇIRILAN MİSYONERLER

Haiti’de hafta sonu çeteler tarafından kaçırılan ve aralarında çocukların da bulunduğu 17 misyonerin kurtarılması için Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Psaki, olayın hassasiyeti sebebiyle ayrıntılı bilgi veremeyeceğini kaydetti.

Psaki, söz konusu çetenin misyonerleri serbest bırakmak için 17 milyon dolar fidye istediği iddialarına ilişkin, “ABD, vatandaşlarımızı esir tutanlarla pazarlık yapmama politikasını sürdürüyor.” cevabını verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.