adplus-dvertising

ABD’den Afganistan’a 55 milyon dolarlık insani yardım yardım

ABD Dışişleri Bakanlığı, Afganistan’da 22 Haziran’da yaşanan deprem sebebiyle ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) aracılığıyla 55 milyon dolarlık ek acil insani yardım sağlanacağını duyurdu.
Takip et
ABD’den Afganistan’a 55 milyon dolarlık insani yardım yardım
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Afganistan’da 22 Haziran’da yaşanan 6.1 büyüklüğündeki depremde zarar görenler için ABD yardım eli uzattı. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Afganistan’da 22 Haziran’da yaşanan yıkıcı deprem, Afgan halkının çok uzun zamandır katlandığı ve devam eden insani krizi yoğunlaştırdı” ifadeleri kullanılarak, ABD Başkanı Joe Biden’ın depremin sonrasında Afganistan’a yardım talimatı verdiği hatırlatıldı.

ABD’nin depremden en çok etkilenenlere acilen ulaşması için ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) aracılığıyla Afganistan’a 55 milyon dolarlık ek acil insani yardım sağlanacağı duyurulan açıklamada, söz konusu yardım ile ABD’nin geçtiğimiz seneden bu yana Afganistan’a sağladığı insani yardım miktarı 774 milyon doların üstüne çıktığı ifade edildi.
Söz konusu yardımın içeriğine değinilen açıklamada, barınma malzemeleri, yemek pişirmek için kaplar, su toplamak ve depolamak için bidonlar, battaniyeler, güneş enerjili lambalar, kıyafetler ve öbür ev eşyaları yer alacağı söylendi.
Doğal afet ardından su kaynaklı salgınları engellemek için su, sanitasyon ve hijyen malzemeleri için yardım sağlanacağı söylenen açıklamada, “ABD’nin Afganistan halkına kalıcı bir bağlılığı vardır ve bu büyük ihtiyaç zamanında uluslararası ortaklarımızla destek sağlıyoruz ve teşvik ediyoruz” dendi.
Afganistan’ın doğusunda, Pakistan sınırında bulunan Host şehrinin 44 kilometre güneybatısında 22 Haziran’da yaşanan 6.1 büyüklüğündeki depremde bin kişi yaşamını yitirmiş, bin 500 kişi ise yaralanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.