ABD’den Afganistan için çarpıcı rapor! “Taliban Kabil’i 90 günde alır”

Reuters haber ajansı, ABD istihbaratlarında Taliban’ın Afganistan’da başkent Kabil’i 30 gün içinde ablukaya alabileceği ve 90 gün içinde de ele geçirebileceği yönünde tahminler olduğunu bildirdi.
Takip et
ABD’den Afganistan için çarpıcı rapor! “Taliban Kabil’i 90 günde alır”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Reuters ABD istihbaratına göre Taliban’ın 90 gün içinde Kabil’i alabileceğini yazdı.

Ajans, söz konusu tahminleri bir ABD savunma yetkilisinin ABD istihbaratlarına atfen yaptığı açıklamalara dayandırdı.

Çarşamba günü Reuters’a konuşan ve adının yayımlanmasını istemeyen bir ABD’li yetkili, Kabil’in ne kadar süre dayanabileceğine ilişkin söz konusu değerlendirmenin, ABD’nin bölgeden ayrılmasının sonrasında Taliban’ın edindiği hızlı kazanımlarının bir neticesi olduğunu belirtti.

Bunun önceden tespit edilmiş bir netice olmadığının altını çizen yetkili, Afgan güvenlik kuvvetlerinin sağlayacağı başarıyla resmin tersine değişebileceğini söyledi.

Ajans, üst düzey bir AB yetkilisinin de Salı günü yaptığı açıklamada, Taliban’ın şu anda ülkenin yüzde 65’ini kontrol ettiğini yazdı. Haberde AB yetkilisi, Taliban’ın en az 11 eyalet başkentini de ya ele geçirdiğini ya da almakla tehdit ettiğini ifade etti.

Reuters öte yandan aynı haberinde Batılı bir güvenlik yetkilisinin de, Taliban saldırılarından kaçan çok sayıda insanın başkent Kabil’e kaçtığı yönündeki görüşlerine de yer verdi.

Ajans, yetkilinin Kabil’e kaçanlar arasında Taliban kuvvetlerinin olup olmadığının tam olarak kestirilemediğini aktardı: “Korku salmak ve herkesin şehirden ayrılmasını temin etmek için diplomatik bölgelere giren intihar bombacılarının varlığından korkuluyor.”

Taliban, ABD’li askeri birliklerin Afganistan’dan ayrılmaya başlamasının sonrasında ilerleyişini sürdürüyor. Örgüt, 9 vilayeti Afgan hükümet kuvvetlerinden ele geçirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Taliban saldırıların 2020 anlaşmasının ruhuna aykırı olduğunu belirtti.

Çarşamba günü yaptığı basın toplantısında Price, Taliban’ın “kalıcı ve kapsamlı bir ateşkes” için barış müzakereleri yürütme taahhüdünde bulunduğunu fakat mevcut tablonun bu taahhüde aykırı olarak ilerlediğini vurguladı:

“Bütün göstergeler Taliban’ın bunun yerine bir savaş zaferi peşinde olduğunu gösteriyor.”

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Afganistan’daki çatışmaların yeni bir insani krize neden olacağı uyarısında bulundu.

Taliban’dan, saldırılarına son vermesini ve müzakere masasına dönmesini isteyen Bachelet, “Bütün taraflar müzakere masasına dönmediği ve barışçıl bir siyasi anlaşmaya varılmadığı sürece, çok sayıda Afgan için zaten çok kötü olan vaziyet daha da kötüleşecek” şeklinde konuştu.

BM, geçtiğimiz ay içerisinde binden fazla sivilin öldürüldüğünü ve 4 bin 42 yaralının da Kızılhaç bünyesinde tedavi edildiğini duyurdu.

Sivillerin hedef alındığını yalanlayan Taliban Sözcüsü Süheyl Şahin ise Çarşamba günü yaptığı açıklamada, operasyonların büyük bir titizlik ve dikkatle yürütüldüğünü belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.