ABD’deki Türkiye Zirvesi Doları Ateşledi!

Trump yönetiminin senatörlerle gerçekleştirdiği 2 saatlik toplantı sonrası dolar yeniden 5,72 seviyesine yükseldi.
ABD’deki Türkiye Zirvesi Doları Ateşledi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin şiddetli karşı çıkışına rağmen Türkiye tepkilere kulak tıkamış ve savunması için hayati önem taşıyan hava sistemlerini Rusya’dan almıştı. Ankara’nın bu kritik hamlesinin ardından ABD, hazırladığı F-35 programını revize etmiş ve ülkemizi saf dışı bırakmıştı. Bu yaşanan gelişmelerin ardından doların ciddi bir patlama yapacağı dedikoduları yayılmış, ancak sistemlerin geldiği gün 5,71 seviyesinde olan kur yükseliş yerine düşüş ivmesi göstermiş ve 5,63 seviyelerini test etmişti.

Ancak ABD’de dün gece yaşanan gelişmeler doları yeniden hareketlendirdi. Trump, 65 cumhuriyetçi senatör ile yaklaşık 2 saat süren bir toplantı yaptı ve Türkiye’ye uygulanacak müeyyideleri görüştü. Bu kritik toplantının ardından bir açıklama yapılmasa da piyasalar duruma anında tepki verdi. Güne 5,66 seviyesinden başlayan dolar kuru 5,72’yi gördü. Uzmanlara göre ABD’nin açıklayacağı pakette ciddi yaptırımlar olursa dolar fırlayabilir.

BUGÜN AÇIKLAMA YAPILABİLİR

Ancak S-400 krizi sırasında dolarda umduğunu bulamayan yatırımcı yine tedbirli davranırsa yatay seyre geçilebilir. ABD’den bugün akşam saatlerinde konu ilgili ile bir açıklama gelmesi bekleniyor. Türkiye’deki yatırımcıların gözü de bu açıklamada. Ancak yapılan toplantı bile başlı başına doları tetiklemeye yetti.

  • abd
  • dolar
  • türkiye
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.