adplus-dvertising

ABD’deki saldırgan kalabalığa karışmak için kadın kıyafetleri giymiş

ABD’nin Illinois eyaletindeki Bağımsızlık Günü kutlamaları sırasında silahlı saldırı düzenleyen Robert E. Crimo’nun, saldırının sonrasında kaçarken kalabalığa karışmak için kadın giysileri giydiği ve saldırıyı haftalarca önce planladığı söylendi.
Takip et
ABD’deki saldırgan kalabalığa karışmak için kadın kıyafetleri giymiş
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin Illinois eyaletinde yer verilen Highland Park’ta dün Bağımsızlık Günü kutlamaları sırasında 22 yaşındaki Robert E. Crimo isimli saldırgan kalabalığa ateş açmış ve 6 kişiyi öldürmüş, 20’den fazla kişiyi de yaralamıştı. Lake County Şerif Ofisi Sözcüsü Christopher Covelli düzenlediği basın toplantısında saldırı ile alakalı son gelişmeleri kamuoyu ile paylaştı. Covelli, polis ekiplerince saatler sonra yakalanan Crimo’nun saldırının sonrasında kaçarken kalabalığa karışmak için kadın giysileri giydiğini ifade ederek, Crimo’nun bu giysileri yüzündeki dövmeleri ve kimliğini gizlemek için yaptığı üstünde durulduğunu aktardı. Crimo’nun kılık değiştirmesinin olay yerinden kaçan öbür insanlarla uyum sağlamasına yardımcı olduğunu ifade eden Covelli, saldırının sonrasında saldırganın bölgede yaşayan annesinin evine yürüdüğünü ve annesinin aracını aldığını aktardı.

Kalabalığa 70 elden fazla ateş etmiş

Covelli, Crimo’nun çatıdan kalabalığa 70 elden fazla ateş ettiğini söyleyerek, Crimo’nun gözaltına alındığı sırada saldırının yapıldığı çatının haricinde araçta da ikinci bir tüfek bulunduğunu ifade etti. Şu anda saldırganın gözaltında olduğunu aktaran Covelli, bütün ipuçlarının Crimo’nun yalnız başına hareket ettiğini gösterdiğini açıkladı.

Crimo, saldırıyı haftalar öncesinden planlamış

Saldırının planlı olduğu üstünde durulduğunu aktaran Covelli, “Soruşturmanın bu noktasında ve bunların bir kısmı ön hazırlık niteliğindedir, bu sebeple ilerlemeye devam ettikçe değişebilir. Fakat Crimo’nun bu saldırıyı birkaç hafta önceden planladığını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Saldırının sebebi henüz bilinmiyor

Crimo’nun söz konusu saldırıyı neden gerçekleştirdiğinin henüz bilinmediğini aktaran Covelli, soruşturmanın sürdüğünü ve müfettişlerin Crimo’nun sorgusuna devam ettiğini söyledi. Covelli, şu anda saldırının “ırk, din ya da başka bir güdümlü” olup olmadığına dair hiçbir bilgiye sahip olmadıklarını açıklayarak, saldırganın internette yaptığı paylaşımlarının da incelendiğini ifade etti. Covelli öte yandan, Crimo’ya yöneltilecek suçlamalar üstünde çalıştıklarını sözlerine ekledi.

ABD’de bayraklar yarıya indirildi

ABD Başkanı Joe Biden, Highland Park saldırısının kurbanlarını onurlandırmak için Beyaz Saray ve bütün kamu binalarında bayrakların yarıya indirilmesi emri verdi. Söz konusu kararın 9 Temmuz’a kadar yürürlükte olacağı aktarıldı.

YouTube ve Spotify, saldırgana ait içerikleri kaldırıyor

Saldırının sonrasında Crimo’nun sosyal medya platformlarında yaptığı paylaşımlarda kaldırılmaya başlandı. YouTube ve Spotify, saldırgan ile bağlantılı olan içerikleri kaldırdıklarını duyurdu. Öbür sosyal medya platformları ise henüz konuyla alakalı bir açıklama yapmadı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.