adplus-dvertising

ABD’deki Bağımsızlık Günü saldırganı suçunu itiraf etti

ABD’nin Illinois eyaletindeki Bağımsızlık Günü kutlamaları sırasında silahlı saldırı düzenleyen Robert E. Crimo’nun sorgusu sırasında suçunu itiraf ettiği aktarılarak, saldırganın Illinois’in sonrasında Wisconsin’de de bir saldırı düzenlemeyi planladığı ifade edildi.
Takip et
ABD’deki Bağımsızlık Günü saldırganı suçunu itiraf etti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin Illinois eyaletinde yer verilen Highland Park’ta 4 Temmuz’da Bağımsızlık Günü kutlamaları sırasında 22 yaşındaki Robert E. Crimo isimli saldırgan kalabalığa ateş açmış, 7 kişiyi öldürmüş, 39 kişiyi de yaralamıştı. Lake County Şerif Ofisi Sözcüsü Christopher Covelli yaptığı açıklamada, Crimo’nun Illinois eyaletinden Wisconsin eyaletine geçmeyi ve Madison şehrinde de benzer bir saldırı düzenlemeyi planladığını ifade etti.

Covelli, müfettişlerin Crimo’nun Madison’a gittiğine dair bilgilere ulaştığını aktararak, “Madison’da bir kutlamanın gerçekleştiğini gördü ve aracında bulunan ateşli silahı kullanarak başka bir saldırıyı ciddi olarak düşündü. Başlangıçta başka bir saldırı gerçekleştirmek için Madison’a gitmeyi planladığına dair elimizde bir bilgi yok. İlk saldırıdan sonra etrafta dolaştığına ve kutlamayı gördüğüne inanıyoruz” şeklinde konuştu.Crimo, Highland Park’taki saldırının sonrasında saatler sonra aracında yakalanmış ve araçta ikinci bir silah bulunmuştu.

7 defa birinci derece cinayetle suçlandı

Hakim karşısına çıkan Crimo’nun ilk durulmasının sonrasında basın mensuplarına demeç veren Lake County Eyalet Başsavcısı Eric Rinehart, mahkemenin Crimo’nun kefaletsiz biçimde tutuklu tutulacağına karar verdiğini aktararak, Crimo’nun yedi defa birinci derece cinayetten suçlandığını söyledi.

Başsavcı Rinehart, Crimo’nun gözaltına alındıktan sonra polis sorgusunda kalabalığa ateş ettiğini itiraf ettiğini söyleyerek, “Highland Park Polis Departmanı tarafından sorgulandı, Crimo yaptıklarıyla alakalı detaylara girdi. Yaptıklarını itiraf etti” şeklinde konuştu.

Crimo’ya koşullu tahliyesiz ömür boyu hapis cezası verilmesi bekleniyor

Başsavcı Rinehart, duruşma öncesi yaptığı açıklamada ise, Illinois’ta idam cezasının uygulanmaması sebebiyle Crimo’nun koşullu tahliye olmaksızın ömür boyu hapis cezası almasının beklendiğini ifade etmişti. Crimo’nun davasındaki bir sonraki duruşmanın 28 Temmuz olarak belirledi.

Saldırgan kadın giysileri giymişti

Polis tarafından saatler sonra yakalanan Crimo’nun saldırının sonrasında kaçarken kalabalığa karışmak için kadın giysileri giydiği ifade edilmiş, Crimo’nun söz konusu saldırıyı birkaç hafta önceden planladığı aktarılmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.