adplus-dvertising

ABD’de yıllık enflasyon düşüşe geçti! Dolar yükseliyor…

ABD’de enflasyon nisan ayında beklentilerin üstünde, yüzde 0,3’lük bir artış kaydederken, senelik enflasyon ise yüzde 8,3’e geriledi. Enflasyon yüzde 8,5 ile 1982 senesi sonrası en yüksek seviyeyi görmüştü. Beklentileri aşan aylık enflasyon sonrası ABD doları güç kazanırken altın fiyatlarındaki düşüş hızlandı.
Takip et
ABD’de yıllık enflasyon düşüşe geçti! Dolar yükseliyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Abd‘de tüketici fiyatları nisan ayında yüzde 0,3 artış kaydetti. Beklentiler yüzde 0,2 seviyesinde geleceği yönündeydi. Böylece enflasyon senelik bazda yüzde 8,3 seviyesine indi. Senelik enflasyon mart ayında yüzde 8,5 seviyesindeydi.

TÜKETİCİ FİYATLARINDAKİ ARTIŞ YÜZDE 0,6

Gıda ve enerji hariç tüketici fiyatlarındaki artış ise yüzde 0,6 olarak gerçekleşti. Çekirdek enflasyonda beklenti yüzde 0,4 idi.

BEKLENTİLERİ AŞAN ENFLASYON, ABD DOLARINI GÜÇLENDİRDİ

Abd enflasyonunun 40 senenin zirvesinden inmesine karşın beklentilerin üstünde gelmesiyle ABD doları güç kazandı. ABD Dolar Endeksi, 103,6 puan seviyesinden 104 puanın üstüne tırmandı. Euro bölgesi tahvil getirilerini yükseltti.

SPOT ALTININ ONS FİYATI 1.840 DOLARIN ALTINA İNDİ

Enflasyonun senelik bazda gerilemesine rağmen aylık bazda beklentileri aşması altın fiyatlarındaki düşüşü hızlandırdı. Veri öncesinde 1.850 doların üstündeki spot altının ons fiyatı 1.840 doların altına indi. Meydana Gelen düşüşte Fed’den daha kuvvetli faiz artışına gitme ihtimalinin artması etkili oluyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.