adplus-dvertising

ABD’de Türkiye karşıtları F-16 satışını engellemeye çalışıyor!

ABD’de Türkiye karşıtı gruplar, Türkiye’ye F-16 satışını önlemek için kampanya başlattı. Öte yandan bir kaç gün önce ABD Dışişleri Bakanlığı, Kongre’ye Türkiye’ye F-16 satışının gerçekleşmesine ilişkin bir mektup göndermişti.
Takip et
ABD’de Türkiye karşıtları F-16 satışını engellemeye çalışıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’de Türkiye karşıtı gruplar, Türkiye’ye F-16 satışını önlemek için #NoJetsForTurkey (Türkiye’ye jet yok) adlı bir kampanya başlattı.

ABD’de Washington DC merkezli 10 Türk karşıtı grup, Türkiye’ye F-16 satılmaması için kampanya başlattı.

Kampanya, direkt Senatörlere gitmesi için ABD içinde herkesin katılabileceği bir dilekçe mektup tarzında düzenlendi.

Türk karşıtı gruplar, ABD’yi uluslararası hukuka uygunluk göstermeye ve Türkiye’ye Amerikan F-16 savaş uçakları satmamaya yeni bir kampanya başlattı.

Kampanyaya destek veren gruplar arasında, Helenik Amerikan Liderlik Konseyi, Amerika Ermeni Ulusal Komitesi, Kıbrıs için Adalet Uluslararası Koordinasyon Komitesi (PSEKA), Kaliforniya Amerikan Helenik Konseyi, Hindu Amerikan Vakfı, gibi gruplar yer alıyor.

ABD DIŞİŞLERİ’NDEN KONGRE’YE F-16 MEKTUBU

Öbür yandan 6 Nisan’da ABD Dışişleri Bakanlığı, Kongre’ye Biden yönetiminin Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satılmasına ilişkin bir mektup göndermişti.

Mektupta, Türkiye’ye potansiyel F-16 savaş uçağı satışının ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarıyla uyumlu olacağına ve aynı zamanda NATO’nun uzun vadeli birliğine hizmet edeceği söylenmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.