ABD’de siyahi genç polis tarafından nefesi kesilerek öldürüldü!

ABD'nin Washington eyaletine bağlı Tacoma şehrinde bulunan Pierce County Tıp Ofisi, 33 yaşındaki siyahi genç Manuel Ellis'in vücuduna uygulanan fiziksel baskının nefesini daraltması sonucu öldüğü kanısına vardı.

ABD’de siyahi bir gencin daha polis tarafından öldürüldüğü gün yüzüne çıktı. Mart ayında Washington’a bağlı Tacoma kentinde yaşamını yitiren siyahi genç Manuel Ellis’in otopsisini yöneten doktor, siyahi gencin raporuna oksijen yokluğu sebebiyle öldüğünü yazdı. Üstüne uygulanan fiziksel kısıtlamanın solunumun durmasına neden olduğu söylendi. Raporda, siyahi gencin kalp hastalığı ve metamfetamin zehirlenmesinin ölümüne katkısı olduğu doğrulanırken ölümünün bir cinayet olduğu sonucuna varıldı.


Pierce County Şerif Departmanı sözcüsü Ed Troyer, “Bilgilerin tamamı bir araya getiriliyor. Bu vaziyeti bu hafta sonunda ya da önümüzdeki hafta başında savcıya sunmayı umuyoruz” açıklamasında bulundu.

Troyer’a göre Tacoma Emniyet Müdürlüğü memurları, 3 Mart’ta bir kavşakta Ellis’i durdurdu. Çünkü başka bir aracın camına vuruyordu. Ellis memurlara yaklaştı. Birisini yere itti. Öbür dört polis Ellis’i yere yatırarak kelepçeledi. Troyer olayı, “Ellis’in gözaltına alınma sebebi, kendisine ya da memurlara zarar vermemesi içindi. Nefes alamadığını söylediği anda memurlar tıbbi yardım istedi. Sağlık personeli olay yerine geldiğinde Ellis nefes alıyordu. Fakat 40 dakika içinde yaşamını yitirdi” ifadeleriyle basına açıklamada bulundu.

Tacoma Emniyet Müdürlüğü daha önce yaptığı açıklamada vücut kameraları kullanmamalarına karşın tutuklamayı yapan memurların Ellis’i etkisiz hale getirmek için dizlerini boğucu biçimde kullandıklarına inanmadığını duyurdu. Tacoma Belediye Başkanı Victoria Woodards, “Ülkemiz George Floyd, Breonna Taylor, Ahmaud Arbery ve son dönemlerde meydana gelen cinayetlerle alakalı olmasa bile bu soruşturmanın neticelerini kısa zamanda öğrenecek” şeklinde konuştu.

Washington Valisi Jay Inslee de eyalet yetkililerinin bu olayla alakalı tam ve eksiksiz bir soruşturma yapılmasını temin etmek için çaba göstereceklerini belirtti.


Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı