ABD’de protestolar büyüyor halk sokakları savaş alanına çevirdi!

ABD'nin Minnesota eyaletinde polis tarafından gözaltına alınırken öldürülen siyahi George Floyd için ülkenin başkenti Washington DC'de düzenlenen protestolarda göstericilerle polis arasında arbede çıktı. Öte yandan, ülke geneline yayılan gösteriler ve şiddet olayları üzerine Savunma Bakanlığı (Pentagon), aktif görevdeki askeri inzibat birliklerine Minneapolis'e konuşlanmaya hazır olmaları talimatı verdi. Kuzey Carolina'da Fort Bragg, New York'ta da Fort Drum'da görev yapan askeri inzibattan, çağrılmaları halinde 4 saat içinde Minneapolis'e konuşlanmaya hazır olmaları istendi.

ABD’nin Minnesota eyaletinde polis tarafından gözaltına alınırken öldürülen siyahi George Floyd için gerçekleştirilen eylemde 4. günde de öfke dinmedi.

Kentin işlek caddelerinden “U Street” üstünde toplanan 300’e yakın protestocu Floyd için adalet istedi. “Adalet yoksa huzur yok” sloganları atan göstericiler, “Floyd İçin Adalet”, “Adalet Hemen Şuanda” “Siyahilerin Yaşamı Mühim” , “Nefes Alamıyorum”, “Siyahi Oy Verenler Mühim” , “Polisler Siyahileri Öldürmeyi Durdurun” yazılı pankartlar taşıdır.Yüzlerce kişi geniş güvenlik tedbirleri altında Beyaz Saray’a yürüdü.

ABD’de protestolar büyüyor halk sokakları savaş alanına çevirdi!

GEORGİA’NIN ATLANTA ŞEHRİNDE CNN’E SALDIRI

Haber kanalı CNN’in Atlanta’da bulunan ana merkezine saldıran yüzlerce gösterici ile polis arasında da arbede meydana geldi. Kanalın önündeki CNN logosuna sprey boya ile zarar veren protestocular, girişin camlarını kırdı. Polislerin etten barikat kurduğu alana ses bombası atıldı kısa zamanlı bir panik meydana geldi.

NEW YORK’TAKİ PROTESTOLARA KATILIM ARTIYOR

Protestoların yapıldığı bir öbür nokta New York’un merkezi Manhattan’da oldu. Zaman zaman arbedenin meydana geldiği gösterilerde kalabalıktan polise su şişeleri fırlatıldı. Polis de göstericilere göz yaşartıcı gazla karşılık verdi.

ABD’de protestolar büyüyor halk sokakları savaş alanına çevirdi!

PENTAGON’DAN ‘HAZIR OL’ TALİMATI

Öte yandan, ülke geneline yayılan gösteriler ve şiddet olayları üstüne Savunma Bakanlığı (Pentagon), aktif görevdeki askeri inzibat birliklerine Minneapolis’e konuşlanmaya hazır olmaları talimatı verdi.

Talimatlar ile alakalı doğrudan bilgi sahibi olan ve isimlerinin açıklanması istemeyen kaynaklara göre, Kuzey Carolina’da Fort Bragg, New York’ta da Fort Drum’da görev yapan askeri inzibattan, çağrılmaları halinde 4 saat içinde Minneapolis’e konuşlanmaya hazır olmaları istendi.

Colorado’da Fort Carson, Kansas’ta Fort Riley’deki askeri inzibata da 24 saat içinde hazır olmaları belirtildi.

Talimatların, ABD Başkanı Donald Trump’ın Savunma Bakanı Mark Esper’e Minneapolis’teki karışıklığı bastırmak için askeri seçenekleri sormasının sonrasında sözlü olarak verildiği söylendi.

8 SENEDE 7 ŞİKAYET, SIFIR DİSİPLİN SORUŞTURMASI

Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis kentinde 46 yaşındaki siyahi genç George Floyd’un polis şiddetiyle öldürülmesi ABD’de iç karışıklığa neden oldu. Minneapolis Polis Vahşetine Karşı Birleşmiş Topluluklar (CUAPB) eyalet yetkililerine hesap verilebilirlik çağrısı yaptı. Çağrıda, “Minneapolis’teki mevcut huzursuzluğun sorumlusu belediye başkanı, şehir konseyi ve polistir. Polis vahşetinin ve kamu hesap verebilirliğinin eksikliği bu vaziyeti yarattı” dendi. CUAPB, Floyd’u öldürmek suçlamasıyla tutuklanan Derek Chauvin aleyhine 2012’den bu yana 7 şikayet yapıldığını fakat tek bir disiplin soruşturması bile açılmadığını duyurdu.

DİSİPLİN CEZASI ALMAYAN DİĞER MEMURLAR

Ayrıca grup; 2013 senesinde Terrance Franklin’i öldüren MPD memurlarına karşı 19 şikayet, 2015 senesinde Jamar Clark’ı öldüren MPD memurlarına karşı 3 şikayet ve 2017’de de Justine Damond’u öldüren MPD memurlarına karşı 6 şikayetin olduğunu fakat hiçbirisi için disiplin cezasının bile uygulanmadığını açıkladı. Polis vahşeti karşıtı gruba göre, görevi kötüye kullanmakla suçlanan memurlar aleyhine disiplin uygulaması yapılsaydı bugün tüm bu adamlar hala hayattaydı.

“SİYAH AYRIMCILIĞI 400 SENEDIR DEVAM EDİYOR”

Minnesota siyahların yaşamları organizasyonu sözcüsü Trahern Crews da, “ABD’de siyahlara sistematik olarak işkence edilmesi ve ayrımcılık yapılması 400 senedir devam ediyor” şeklinde konuştu. ABD’de polis memurlarının daha önce işledikleri suçlardan sorumlu tutulmaksızın başka bir bölgede görev yapmalarının önüne geçilmesi için ulusal bir polis kayıt sisteminin yaşama geçmesini istedi.

3 SENEDE 690 SİYAHİ ÖLDÜRÜLDÜ

ABD’nin Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis şehrinde meydana gelen olayda 46 yaşındaki George Floyd elleri arkadan kelepçelenmiş olmasına karşın boynuna bir polisin diziyle baskı yapması neticesi yaşamını yitirmişti. Dolandırıcılık şüphesiyle gözaltına alınmaya çalışılırken yaşamını yitiren Floyd’un cinayetine karışan dört polis memuru daha önce görevden alınmıştı. Floyd’un boynuna bastıran polis memuru Chauvin ise tutuklanmıştı. Floyd, ABD’de son 3 senede polis tarafından öldürülen 690’ncı siyahi oldu. Floyd’un polis tarafından öldürülmesi ülkeyi ayağa kaldırdı. Olayın meydana geldiği Minneapolis şehrinde yağmalamalar ve kundaklamalar meydana gelirken, Ulusal Muhafızlar göreve çağrıldı. Son olarak başkent Washington’da sokaklar göstericiler tarafından kapatıldı. Floyd’un polis şiddetiyle öldürülmesiyle başlayan protesto gösterileri ardından Minneapolis’te sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

NE OLMUŞTU?

ABD’nin Minneapolis şehrinde, siyahi Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti neticesi yaşamını kaybetmesinin sonrasında başlayan olaylar 4. gününde de devam etmişti.

Olayların başlangıç noktası olan Minnesota eyaletinin Minneapolis şehrinde yerel saatle 20.00’de başlayan sokağa çıkma yasağına karşın bazı bölgelerde göstericilerin sokakta eylemlerine devam ettiği anlar kameralara yansımıştı. Şehrin 5. bölgesindeki bir polis merkezinin etrafını saran göstericilerin binaya girmeye çalıştığı bildirilmişti.

“Floyd için adalet”, “Nefes alamıyorum” ve “Polis şiddetine hayır” gibi sloganlar atan göstericiler, Floyd’un ölümünde sorumluluğu olan bütün polislerin yargılanması isteklerini dile getirmişti.

Kentte, gösterilerin hafta sonu da devam etmesi bekleniyor.

ABD’de protestolar büyüyor halk sokakları savaş alanına çevirdi!

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı