adplus-dvertising

ABD’de maymun çiçeği virüsü nedeniyle acil durum ilan edilmesi bekleniyor

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin maymun çiçeği vakalarının 6 bin 600’ü aşmasının sonrasında virüs sebebiyle halk sağlığı acil vaziyeti ilan edeceği iddia edildi.
Takip et
ABD’de maymun çiçeği virüsü nedeniyle acil durum ilan edilmesi bekleniyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), 23 Temmuz’da maymun çiçeği virüsü sebebiyle Uluslararası Halk Sağlığı Acil Vaziyeti (PHEIC) ilan etmesinin sonrasında ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin de maymun çiçeği vakalarının 6 bin 600’ü aşmasının sonrasında virüs sebebiyle halk sağlığı acil vaziyeti ilan edeceği iddia edildi.

ABD basının Biden yönetimine yakın kaynaklara dayandırdığı haberlerde, yetkililerin ilan edilecek acil vaziyet ile daha çok aşı ve test sayesinde salgını kontrol edebileceklerini umdukları aktarılarak, Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanı Xavier Becerra’nın söz konusu acil vaziyet planını öğleden sonra yetkililerle ele almasının beklendiği söylendi.

Şu ana kadar ABD’de New York, California ve Illinois eyaletleri maymun çiçeği sebebiyle acil vaziyet ilan etmiş vaziyette.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre, bu sene dünya çapında en az 26 bin 200 maymun çiçeği vakası belirlendi. ABD’de maymun çiçeği belirlenen vakaların yaklaşık yaşın 35 olduğu ifade edilerek, şu ana kadar ABD’de 5 çocukta virüsün belirlendiği aktarıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.