ABD’de koronavirüs hastaları ölüme terk edilecek! Kurtulma şansı az olanlar..

ABD Texas eyaletindeki bir hastanenin yaşanan imkansızlıklar nedeniyle aldığı karar tartışma yarattı. Karara göre, hastalardan kurtulma şansı az olanlar evlerine gönderilecek.

ABD’de son 24 saatte 48 bin 536 kişide daha koronavirüs tespit edilmesi ile toplam vaka sayısı 4 milyon 149 bin 411’e ulaştı. Texas eyaletinde alınan kararla, kimin tedavi edilmeden eve gönderileceğine karar verecek bir grup kuruldu.sağlık sorumlusu Dr. Jose Vasquez’e göre; kurtulma şansı az olanlar hastane odasında ölmek yerine evde daha iyi bakılırmış… İşte detaylar…

ABD’de 1 milyon vaka sayısına ise sadece 98 günde ulaşılırken 16 günde ise 3 milyondan 4 milyon vakaya ulaşıldı. Ülkede her saat ortalama 2 bin 600 yeni vaka tespit ediliyor. Salgından en fazla etkilenen dördüncü eyalet olan Texas’ta toplam vaka sayısı 370 bin 872’e toplam can kaybı 4 bin 632’ye yükseldi.

Ülkede bu gelişmeler yaşanırken Texas eyaletinde, Starr County kasabasının tek hastanesinin, imkansızlıklar nedeniyle hangi koronavirüs hastasının tedavi görüp, hangisinin ölümü beklemek üzere eve gönderilmesine karar verecek bir etik kurulu oluşturacağı açıklandı.

64 bin 700 nüfuslu kasabanın sağlık sorumlusu Dr. Jose Vasquez, bu kurulun sınırlı kaynakların en etkin şekilde nasıl kullanılabileceğini belirleyeceğini söyledi. Vasquez “Gerçek şu ki, bilim ve istatistikler başka hastalıkları olan koronavirüs hastalarının aleyhine işliyor. Kimin daha fazla şansı olduğunu belirlemek için bir değerlendirme programı başlatmak zorundayız.” dedi.

“Evlerinde daha iyi bakılacaklarına inanıyoruz..”

Dr. Varquez şu cümleleri kurdu: “İyileşme umudu olmayan hastaların binlerce mil uzakta bir hastane odasında ölmeleri yerine evlerinde daha iyi bakılacaklarına inanıyoruz.”

“Kimin sevdikleri arasında ölümü beklemek için gönderileceğine”

Kasabanın idari amiri konumundaki yargıç Eloy Vera da Facebook mesajında “Maalesef Starr County Memorial Hastanesi’nin kaynakları sınırlı ve doktorlarımız kimin tedavi görüp kimin sevdikleri arasında ölümü beklemek için evlerine gönderileceğine karar vermek zorunda.” açıklamasını yaparak “Kasabamızda insanlarımızın böyle bir şey yaşamasını istemezdik” dedi.

Yetkililere göre hastanenin bulunduğu kasabada halkın üçte biri yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Dr. Vasquez’e göre, salgının başlangıcında kasabada durum kontrol altındaydı. Ancak eyalette karantina önlemlerinin hafifletilmesiyle vaka sayısı hızla artmaya başladı. 1 Temmuz’da 642 olan vaka sayısı, dün itibarıyla 1519’a çıktı.

Nüfusun yüzde 30’unun sağlık sigortasına sahip olmadığı kasabada başka hastane yok ve yoğun bakım ünitesinde üçü solunum cihazına bağlı 27 hasta var .Hastane yetkililerine göre bazı hastalar her gün helikopterle eyaletteki diğer hastanelere sevk ediliyordu.

ABD’de koronavirüs hastaları ölüme terk edilecek! Kurtulma şansı az olanlar..

Ancak yargıç Eloy Vera, komşu eyaletlerde hastanelerin, yoğun bakım ünitelerinin kapasitesinin dolması nedeniyle kendilerine artık yardım edemediğini söylüyor. Salgında durum giderek kötüleşince Starr County yetkilileri karantina uygulaması başlattı.Tüm vatandaşlara evde kalma çağrısı yapan yetkililer 17 yaş altındakilerin 10-18, 18 yaş üstü vatandaşlarınsa 11-17 saatlerinde sokağa çıkmasını yasakladı.

Sağlık yetkililerinin açıklamasına göre Starr County’de bir ay önce hastanede hiç koronavirüs hastası bulunmazken bir anda hasta sayısı 28’e yükseldi.

ABD’de koronavirüs hastaları ölüme terk edilecek! Kurtulma şansı az olanlar..

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı