adplus-dvertising

ABD’de koronavirüs aşısı olan gençlere 100 dolar teşvik!

Tüm dünya ülkeleri vatandaşlarını koronavirüsle mücadele kapsamında aşılamaya devam ediyor. ABD’nin Batı Virginia eyaletinde ise ilginç bir uygulama devreye alındı. Aşı olmayı reddedenlerin sayısının artmasıyla birlikte başlatılan uygulamaya göre yaşları 16 ila 35 yaşında olan gençler aşı olduklarında 100 dolar bonus alacak.
Takip et
ABD’de koronavirüs aşısı olan gençlere 100 dolar teşvik!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin Batı Virginia eyaletinde aşıyı teşvik etmek maksadıyla enteresan bir taktiğe başvuruldu. Batı Virginia Eyalet Valisi Jim Justice, 16-35 yaş arasındaki kişilere aşı olmaları vaziyetinde 100 Dolar (ortalama 820 TL) tasarruf bonusu verileceğini duyurdu. Vali Justice yaptığı açıklamada gençlerin aşı yaptırmanın öneminin farkında olmadığını söyledi.

NÜFUSUN YÜZDE 40’I AŞI YAPTIRMA KONUSUNDA TEREDDÜT EDİYOR

Justice, 1.5 milyon vatandaşın ortalama yüzde 52’sinin aşının en az bir dozunu aldığını, fakat nüfusun ortalama yüzde 40’ının aşı yaptırma konusunda tereddüt ediyor olabileceğini ifade ederek, “Onları ve bizi bu vaziyetin üstesinden gelmek için motive edecek bir yol bulmaya çalışıyorum” ifadelerini kullandı.

Batı Virginia ülke genelinde aşılama oranı yüksek olan eyaletler arasında yer alırken, son haftalarda bu oranda yavaşlama kaydedildi. Ödemelerin geçtiğimiz ay ABD’de onaylanan 1.9 trilyon dolarlık koronavirüs yardım paketinden yapılacağı söylendi.

AŞILANMIŞ KİŞİLER MASKELERİNİ ÇIKARABİLECEK

Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele çalışmaları kapsamında dünya genelinde aşılama kampanyaları hız kesmeden devam ederken ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), ülkede Covid-19’a karşı tamamen aşılanmış vatandaşlara yönelik maske kullanımı hususunda yeni yönlendirmelerini açıkladı. CDC Direktörü Doktor Rochelle Walensky Beyaz Saray basın toplantısı esnasında yaptığı açıklamada, ABD’de Covid-19’a karşı tamamen aşılanmış kişilerin, dışarıda tek başlarına yahut aile üyeleriyle beraber yürürken, koşarken yahut bisiklete binerken maskelerini çıkarabileceklerini ifade etti. Tamamen aşılanmış kişilerin, birden fazla haneden arkadaşlarıyla beraber açık hava restoranında yemek yerken maskesiz durabileceğini söyleyen Walensky, tamamen aşılanmış kişilerin kendileri gibi tamamen aşılanan aile mensupları ve arkadaşlarıyla yaptığı küçük açık hava toplantılarında yahut Covid-19’a karşı tamamen aşılanmış ve aşılanmamış insanların bir arada bulunduğu yerlerde maskelerini çıkarabileceklerini kaydetti.

SEMPTOM GÖSTERMESELER BİLE TEST OLACAKLAR

Öte Yandan CDC’nin, büyük ölçekli toplantılardan kaçınmaya devam etmenin yanı sıra, tamamen aşılanmış kişilerin de orta ölçekli toplantılardan kaçınması gerektiğine dikkat çektiğini bildiren Walensky, CDC’nin canlı performans, geçit töreni yahut spor etkinliği gibi kalabalık bir açık hava etkinliğine katılmayı tercih eden tamamen aşılanmış kişilerin maske takmalarını önerildiğini ifade etti. Maskelerin gene de kamuya açık dış ortamlarda ve lüzumlu oldukları yerlerde takılması gerektiğini söyleyen Walensky, CDC’nin alışveriş merkezi, sinema yahut müze gibi kapalı kamusal alanlarda ise maske takmayı önermeye devam ettiğinin altını çizdi. Doktor Walensky, ev yahut yurt gibi bir grup ortamında yaşayan yahut çalışan tamamen aşılanmış ABD’lilerin, Covid-19’a yakalanan birinin yanında bulunması halinde, artık 14 gün boyunca başkalarından uzak durmasına gerek olmadığını ifade etti. Ancak semptom göstermeseler dahi gene de test olmaları gerektiğini kaydetti.

BIDEN: YAŞLILARIMIZIN YÜZDE 67’Sİ AŞILANDI

ABD Başkanı Joe Biden düzenlediği basın toplantısında, “Ocak ayında göreve başladığımda, her hafta tam manasıyla 10 binlerce yaşlı vatandaşımızı kaybediyorduk. Çok sevilen büyükanne ve büyükbabalar, anneler ve babalar, her topluluğun temellerinden her gün binlerce kişi yaşamını yitirdi. O zaman göreve geldiğimde, yaşlıların yüzde 1’den azı tamamen aşılanmıştı. Bugün, 100 günden daha kısa bir müddet içinde, yaşlılarımızın yüzde 67’sinden fazlası, üçte ikisi artık tamamen aşılanmıştır. Ve yaşlılarımızın yüzde 80’inden fazlası en az bir doz aşı oldu. Bu çaba, ABD’li yaşlılar arasındaki ölümlerde yüzde 80’lik bir düşüşle neticelendi. Hastaneye kaldırılmada ise yüzde 70 düşüş” ifadelerini kullandı. Öte Yandan yaşlılar arasında ırk ayrımı olmadan aşılamaların “esasen eşit” olduğuna dikkat çeken Biden, “Bu rakamlar, bu konuda da bir ilerlemenin işaretidir” şeklinde konuştu.

“GİT VE AŞIYI OL”

Biden, “Netice açık. Aşı olduysanız, hem dışarıda hem de kapalı alanda daha çok şeyi, daha güvenli bir biçimde yapabilirsiniz. Bu sebeple, henüz aşı yaptırmamış olanlar için, özellikle daha gençseniz yahut buna ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız, bu aşı olmak için başka bir harika neden. Şuanda. Şuanda” ifadelerini kullandı. Biden, ne kadar çok ABD’li aşılanırsa, ABD’de yaşamın bir o kadar “normale daha yakın” hale geldiğini söyleyerek, “Git ve aşıyı ol. Hiç bu kadar kolay olmamıştı. Ve tamamen aşı olduktan sonra, büyük kalabalıklardan uzak ve dışarıdayken maskesiz durabilirsiniz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.