ABD’de kasırga alarmı! Kıyı bölgeleri tahliye ediliyor…

Meksika Körfezi’nden ABD’nin güney kıyılarına ilerleyen Ida Kasırgası sebebiyle kıyı bölgelerinden on binlerce kişi tahliye ediliyor. Kasırganın bugün öğleden sonra 4 şiddetinde karaya ulaşabileceği ve kıyı bölgelerini bir metre su altında bırakabileceği uyarıları yapılıyor.
Takip et
ABD’de kasırga alarmı! Kıyı bölgeleri tahliye ediliyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Meksika Körfezi’nden ABD’nin güney kıyılarına ilerleyen Ida Kasırgası sebebiyle kıyı bölgelerinden onbinlerce kişi tahliye ediliyor. Rüzgar hızının saatte 225 kilometreye ulaştığı kasırga, taşkın ve su baskınlarına neden olması beklendiğinden “aşırı tehlikeli” olarak nitelendirildi ve 5 seviyeli Saffir-Simpson derecelendirme listesinde 4. kategoriye alındı.

“KIYI BÖLGELERİNİ BİR METREYE YAKIN SU ALTINDA BIRAKABİLİR”

Uzmanlar aşırı yağışlarla beraber gelen fırtınanın Louisiana eyaletinde kıyı bölgelerini bir metreye yakın su altında bırakabileceği uyarısında bulundu.

Yerel yetkililer, birçok bölgenin tahliye edilmesi için çağrı yaptı. Bazı bölgelerde tahliye çağrıları uyarı olarak gelirken, Louisiana’nın en büyük şehri New Orleans’ın bazı noktalarında yetkililer ‘mecburi tahliye’ emri verdi.

“BÖLGEDEN AYRILMAYI PLANLIYORSANIZ HEMEN ŞİMDİ HAREKETE GEÇİN”

New Orleans Belediye Başkanı LaToya Cantrell, fırtınanın aşırı hızlı bir biçimde ilerlemesi sebebiyle şehrin hepsinde mecburi tahliyeyi mümkün kılamayacaklarına vurgu yaparak, “Bölgeden ayrılmayı planlıyorsanız hemen şuanda harekete geçin” şeklinde konuştu. Belediye Başkanı, evlerinde mahsur kalanların kurtarılmayı beklememesini, fakat fırtına etkisini yitirdikten sonra yardım ve kurtarma görevlilerinin sevk edileceğini belirtti.

Yetkililerin de çağrısıyla birlikte bölgeden ayrılmak için binlerce kişinin yola çıkmasının sonrasında otoyollarda uzun trafik kuyrukları oluştu.

Louisiana’dan Alabama’ya kadar uzanan bölgede Ida Kasırgası sebebiyle elektrik kesintileri olabileceği bildirildi. İlgili kurumlar, olası kesintilere karşı takviye ekipler görevlendirdi.

Louisiana Valisi John Bel Edwards da koronavirüs pandemisinde dördüncü dalganın meydana geldiği eyalette yaşayanlara hızlı bir biçimde harekete geçerek, yer değiştirmeleri gerekiyorsa bir an önce bunu yapmaları çağrısında bulundu.

FEDARAL DÜZEYDE “ACİL VAZIYET” İLAN EDİLDİ

Vali Edwards eyalette ‘acil vaziyet’ ilan etti, ABD Başkanı Joe Biden da Edwards’ın talebiyle, kasırga karaya ulaşmadan federal düzeyde ‘acil vaziyet’ alarmı verdi. Federal acil vaziyet kararı, eyaletlere zaman kaybetmeden federal yardım ve ödeneklerin sağlanmasının yolunu açıyor.

YENİ PETROL SIKINTISI BAŞ GÖSTEREBİLİR

Bölgedeki enerji tesisleri akaryakıt imalatını yüzde 60 oranında düşürdü. Bu da önümüzdeki gün ve haftalarda ABD’nin doğu yakasında yeni benzin ve akaryakıt sıkıntısı manasına geliyor. ABD’nin güney eyaletlerindeki petrol rafinerileri ve dağıtım şebekeleri, ülkenin doğu bölgesindeki en mühim akaryakıt tedarikçisi vaziyetinde.

Ida Kasırgası, Atlas Okyanusu’ndaki kasırga sezonunda bu senenin dördüncü kasırgası. bugün yerel saatle öğleden sonra karaya ulaşması beklenen Ida’nın bir önceki Laura Kasırgası’ndan daha çok hasara yol açacağı tahmin ediliyor.

Bölgeyi 2005 senesinde vuran Katrina Kasırgası’nda 1,800’den fazla can kaybı olmuştu. Deniz seviyesinin altındaki New Orleans şehrini tutan bentler yıkılmış ve çukur biçimindeki kent, deniz suyuyla dolmuştu.

Louisiana eyaletinde koronavirüs vakalarının artış göstermesi yüzünden hastanelerin tam kapasite çalıştığı bildiriliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.