ABD’de İsrail için casusluk yapmıştı, 30 yıl sonra Netanyahu karşıladı

1980’lerde İsrail için casusluk yapan ABD’li istihbarat görevlisi Jonathan Pollard, 30 yıl sonra İsrail’e geldi. Pollard’ı havalimanında karşılayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Pollard’a İsrail kimliği verdi.
Takip et
ABD’de İsrail için casusluk yapmıştı, 30 yıl sonra Netanyahu karşıladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

1980’lerde İsrail için casusluk yapan ABD’li istihbarat görevlisi Jonathan Pollard, 30 yıl cezaevinde kaldıktan sonra İsrail’e gedi. Jonathan Pollard ve eşi Esther Pollard, Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı’nda İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu tarafından karşılandı. “Artık evinizdesiniz” diyen Netanyahu, 66 yaşındaki Pollard’a İsrail kimliği verdi.

Uçaktan inmesinin ardından koruyucu maskeyi çıkartarak toprağı öpen Pollard ise Netanyahu’ya yardımlarından dolayı teşekkür ederek, eşi ile birlikte İsrail’de yeni bir hayat kurmak istediklerini söyledi.

Jonathan Pollard, ise şunları söyledi: “35 yılın sonunda evde olduğumuz için çok mutluyuz ve bizi eve getirdikleri için halkımıza ve İsrail Başbakanı’na teşekkür ediyoruz. Bu ülkeden veya bu liderden hiç kimse bizden daha gurur duyamaz. En kısa sürede üretken vatandaşlar olmayı ve buradaki hayatımıza devam etmeyi umuyoruz. Burası harika bir ülke. Muazzam bir geleceği var. Bu Yahudi halkının geleceği ve biz hiçbir yere gitmiyoruz.”

İSRAİL İÇİN CASUSLUK OLAYI

Yahudi kökenli Jonathan Pollard, 1985’te Amerikan Deniz Kuvvetleri’nde çalışırken İsrail için ajanlık yaptığı gerekçesiyle tutuklanmıştı. 66 yaşındaki Pollard, İsrail istihbaratına gizli belgeler temin ederken yakalanmış, ABD yönetimi Soğuk Savaş döneminde ulusal güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle Pollard’ı yargılamıştı.

1987’de ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Pollard, sadece İsrail’in güvenliği konusunda belgeler temin ettiğini iddia etse de bazı belgelerin Sovyetler Birliği’nin eline geçmiş olabileceği ileri sürülmüştü.

2012’de ortaya çıkan 1987 tarihli bir CIA belgesi, Pollard’ın Arap ülkeleri ve Pakistan’ın nükleer çalışmaları, “Arapların tuhaf silahları”, Sovyet uçakları, Sovyet hava savunması, Sovyetler Birliği’nin havadan havaya ve havadan karaya füzeleri, Arap muharebe düzeni, konuşlanması ve hazırlığı gibi konular üzerine yoğunlaştığını göstermişti.

Pollard’ın İsrail’e ne tür belgeleri sızdırdığı ise hiçbir zaman tam olarak açıklanmamıştı.

İsrailli yetkililer, Pollard’ın casusluk olayında önce bütün iddiaları reddetmiş ancak 1996’da Pollard’a İsrail vatandaşlığı verilmesinin ardından ise casusluk yaptığını kabul etmişti.

Teksaslı Yahudi bir aileden gelen Pollard, 30 yıl sonra 2015 yılında tahliye edilmiş ancak güvenlik gerekçesiyle ABD’yi 5 yıl boyunca terk etmesine izin verilmemişti. Pollard’ın avukatları getirilen kısıtlamaları Pollard’ın hayatını kazanmasının önündeki “aşılamaz engeller” olarak nitelendirerek, eleştirmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.