ABD’de idamına saatler kala vali tarafından affedildi!

ABD’de 1999’da cinayet suçlamasıyla tutuklanan Julius Jones, idamına saatler kala Vali tarafından affedildi.
Takip et
ABD’de idamına saatler kala vali tarafından affedildi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Julius Jones, 1999 senesinde ABD’nin Oklahoma eyaletine bağlı Edmond kentinde 45 yaşındaki Paul Howel’ı silahla öldürdüğü iddiasıyla tutuklandı. Suçlamaları kabul etmeyen Jones, masum olduğunu savunarak, ırkçı bir jüri mensubunun mahkeme kararını manipüle ettiğini iddia etti. Jones’in annesi Madeline Davis-Jones da oğlunun cinayetin işlendiği saatte evde olduğunu belirtti. Fakat sanık buna karşın idam cezası aldı.

ABD’de idamına saatler kala vali tarafından affedildi!

CEZASI, ÖMÜR BOYU HAPSE ÇEVRİLDİ

Ömrünün yarısından fazlasını cezaevinde geçiren 41 yaşındaki Julius Jones, bugün yerel saat ile saat 16.00’da idam edilecekti. Elektrikli sandalyeye gitmesine saatler kala Oklahoma Valisi Kevin Stitt, tarafından affedildi. Jonas’ın idam cezası, Vali Stitt’in yerel saatle 13:20’de yayımladığı bir kararname ile koşullu tahliseyiz ömür boyu hapse çevrildi.

AFFEDİLMESİ İÇİN 6 MİLYON İMZA TOPLANDI

Valinin bu karar almasındaki en büyük etken ise Avrupa Birliği’nin (AB) ABD Büyükelçisi Stavros Lambrinidis tarafından kendisine infazı durdurmaya çağıran bir mektup yazması ve 6 milyondan fazla kişinin Jonas’ın affedilmesi için imza toplaması.

ABD’de idamına saatler kala vali tarafından affedildi!

ANNEDEN SON ÇAĞRI

Bu arada, ‘Julius İçin Adalet’ kampanyasının direktörü Cece Jones-Davis, karardan önce Stitt’e seslenerek “Vali Bey, hatayı düzeltmek için hala zamanınız var” demişti. Madeline Davis-Jones ise dün basına verdiği demeçte, oğlunun planlanan infazını linç olarak nitelendirmiş ve “Julius’un suçlu olduğunu düşünüyorsanız, onu adil bir biçimde yargılayın” ifadelerini kullanmıştı.

KIM KARDASHIAN DA AFFEDİLMESİNİ İSTİYORDU

Öte yandan Julius İçin Adalet kampanyasını birçok meşhur isim de uzun süredir destekliyordu. Bunların başında TV yıldızı Kim Kardashian, aktör Kerry Washington ve Mandy Patinkin, Amerikan futbol takımı Cleveland Browns oyun kurucusu Baker Mayfield gibi adlar yer alıyordu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.