ABD’de hava sıcaklıkları rekor kırdı! Hiç bu kadar ısınmamıştı…

ABD’nin kuzeybatısındaki eyaletlerde hafta sonu meydana gelen hava sıcaklıklarının daha önce hiç görülmemiş rakamlara ulaştığı bildirildi.
Takip et
ABD’de hava sıcaklıkları rekor kırdı! Hiç bu kadar ısınmamıştı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin kuzeybatısındaki eyaletlerde hava sıcaklıkları bütün zamanların rekorlarını altüst etti.

Uzmanlar, ABD’nin kuzeybatı bölgesinde Kanada sınırında yer verilen eyaletlerde ölçülen sıcaklıkları, “benzeri görülmemiş”, “yaşamı tehdit edici” ve “tarihi” olarak tanımladı.

Oregon eyaletinin Portland kentinde, haziran sonunda normalde 21 derece civarında seyretmesi gereken ısının, tarihte hiç görülmemiş biçimde 44 dereceye yükseldiği tespiti paylaşıldı.

Oregon eyaleti genelinde şuana kadar en yüksek sıcaklığın 27 Temmuz 1939’da 47 derece olarak kaydedildiği aktarıldı.

ABD’nin Kanada sınırındaki Seattle şehrinde de sıcaklıkların aşırı artması üstüne Seattle Acil Vaziyet Yönetimi Ofisi, hafta sonu Twitter’dan “Susuz kalmayın, panjurları kapalı tutun, fanları kullanın. Hava çok ısınırsa soğutma merkezlerimizden birine gidin.” paylaşımında bulundu.

Söz konusu bölgedeki evlerde tipik hava şartları dolayısıyla genelde klima olmadığı, beklenmeyen hava sıcaklıklarının özellikle yaşlılar ve evsizler gibi savunmasız kişiler için hayatı tehdit ettiği söylendi.

Beklentilerin çok üstünde seyreden bunaltıcı havaların bir müddet aynı biçimde devam edecek olmasından dolayı, klima ve benzeri serinleme imkanlarını kullananlar için hiç görmedikleri elektrik faturalarıyla karşılaşabilecekleri uyarısı yapıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.