ABD’de goriller için koronavirüs aşılama çalışması başlatıldı!

ABD’de Kaliforniya eyaletinde yer verilen San Diego Hayvanat Bahçesi’ndeki dokuz büyük maymun, Kovid-19 aşısı oldu. Hayvanlar için geliştirilen deneysel Kovid-19 aşıları olan büyük maymunlar, aşı olduğu bilinen insan dışı ilk primatlar oldular.
Takip et
ABD’de goriller için koronavirüs aşılama çalışması başlatıldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

National Geographic’in haberine göre, veterinerlik ilaçları üreten Zoetis şirketi, insan kullanımına da uygun olan deneysel Kovid-19 aşısı geliştirdi.

1994’te dünyada açık kalp ameliyatı geçiren ilk maymun olan Karen isminde bir orangutan da dahil olmak üzere toplam dokuz büyük maymuna aşı uygulandı.

Dört orangutan ve Beş bonobo (cüce şempanze) cinsi maymunun aşı olmasından sonra Küresel Koruma ve Yaban Yaşamı Sağlık Görevlisi Nadine Lamberski, “Maymunlar yakın aile gruplarında yaşadıkları için, virüsün tek bir maymuna bulaşması tür içerisinde hızla yayılmasına neden olabilir” şeklinde konuştu.

Doğada 5 binden daha az goril kaldığının altını çizen araştırmacılar ise Covid-19’un hayvanlar üstündeki etkisinin hala tam olarak bilinmediğini fakat daha önce kedi ve köpekler başta olmak üzere çeşitli hayvanlarda virüs belirlendiğini belirttiler.

Geçtiğimiz Ocak ayında, San Diego Zoo Safari Park’taki sekiz goril koronavirüse yakalanmış, daha sonra goriller Şubat ortasına kadar tamamen iyileşmişti. Küresel Koruma ve Yaban Yaşamı Sağlık Görevlisi Nadine Lamberski, önümüzdeki günlerde hayvanat bahçesinde bulunan öbür maymunlar için de aşı temin etmeye çalışacağını belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.