ABD’de göçmen çocuklar için Pentagon çözüm arıyor!

ABD’deki göçmen merkezlerinde kaydedilen ve binlerce çocuğun insanlık dışı şartlarda barındığına ilişkin görüntüler gündeme bomba gibi düştü. Ses getiren kareler sonrası harekete geçen Pentagon, ülkeye Meksika sınırından kanun dışı yollarla giren göçmen çocukları yerleştirmek için Teksas’taki iki üssünde Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı’na yer tahsis ettiğini açıkladı.
Takip et
ABD’de göçmen çocuklar için Pentagon çözüm arıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Geçtiğimiz günlerde ABD‘den gelip dünyaya yayılan fotoğraflar yalnızca yürek burkmakla kalmamış göçmen politikası sert biçimde eleştirilen ülkede ve dünyada büyük yankı uyandırmıştı.

Göçmen merkezlerinde meydana gelen korkunç gerçeklerin gündeme bomba gibi düşmesinden sonra Pentagon harekete geçti. Yapılan yazılı açıklamada, Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığının talebinin olumlu karşılandığı ve göçmen çocukların geçici barınması konusunda bakanlığa destek olunacağı kaydedildi.

ABD’de göçmen çocuklar için Pentagon çözüm arıyor!

GEÇİCİ KONAKLAMA TESİSİNDE BARINDIRILACAKLAR

Buna göre Pentagon, Teksas’ta St. Antonio şehrindeki Lackland Üssü’nden bir yurt binasında ve El Paso şehrindeki Fort Bliss Üssü’nde yapılacak geçici konaklama tesisinde göçmen çocukları barındıracak. Ne kadar çocuğun bu yerlerde kalacağı açıklanmazken, sene sonuna kadar bu tesislerin geçici barınma maksadıyla göçmenlere ayrılacağı kaydedildi.

ABD’de sınırdaki düzensiz göçmen krizi giderek büyürken, resmi belgelere göre ABD kolluk birimleri ocak ayında 5 bin 600, şubatta 9 bin 300, martın ilk 20 gününde ise 11 bin ebeveynsiz göçmen çocuğu gözaltına aldı.

ABD’de göçmen çocuklar için Pentagon çözüm arıyor!

BAKANLIK 15 BİNDEN FAZLA ÇOCUK İÇİN YER BAKIYOR

Şu anda 11 bin civarında çocuk, Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığının çeşitli yerleşkelerinde kalırken 15 binden fazla çocuk için ise Bakanlığın yer baktığı bildirilmişti.

ABD sınırını geçerken gözaltına alınan çocuklar, önce Sınır ve Gümrük Koruma’nın gözetiminde daha sonra Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığınca ailelerinin vaziyeti netleşene kadar tespit edilen yerlerde kalıyor.

Sınırdaki kanun dışı göçmen problemi tam bir insani krize dönüşmüşken ABD yönetiminin, ülkeye kanun dışı yollarla girerken yakalanıp ebeveynlerinden alınan yüzlerce çocuğu daha sonra ailelerine ulaştıramadığı ortaya çıkmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.