ABD’de George Floyd’u boğarak öldüren polis tutuklandı!

ABD'de George Floyd'u öldüren polisin tutuklanmasına rağmen öfke bir türlü dinmiyor. Ülke genelinde binlerce kişi sokaklara dökülürken, polis araçlarını yakıp mağazaları yağmalayanların olması da dikkat çekti.

ABD’de corona virüsüyle amansız mücadele sürerken, ülkenin gündemi siyahi vatandaş George Floyd’un polis şiddetine maruz kaldıktan sonra yaşamını kaybetmesiyle tamamen değişti.

46 yaşındaki Floyd’u boğazına diziyle basarak öldüren polis Derek Chauvin cinayet suçlamasıyla tutuklandı. Kefalet ücreti olarak 500 bin dolar tespit edilirken, Chauvin’e bir kötü haber de eşinden geldi.

Hakkında daha önce onlarca suçlama olduğu iddiaları bulunan Chauvin’in eşi Kellie, meydana gelen dehşetin sonrasında boşanma davası açtı. New York Post’un haberine göre Kellie Chauvin ismine açıklama yapan avukatı, “Bay Floyd’un ölümünden dolayı yıkılmış vaziyette. Bütün iyi dileklerini Floyd’un ailesi ve sevdikleriyle paylaşıyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Chauvin’in tutuklanması ve cinayetle suçlanması, Floyd’un ölümüyle başlayan öfkeyi dindirmedi. Ülke genelinde olayın meydana geldiği Minneapolis dışında da binlerce kişi sokaklara döküldü.

New York, Atlanta, Washington ve Los Angeles’ın başı çektiği noktalardaki göstericiler polisle karşı karşıya geldi.

New York’ta eylemciler ve polis arasında arbede meydana gelirken, Atlanda’daki kalabalık ise polis araçlarını ateşe verdi.

Dün polis karakolunu ateşe veren Minneapolis’te tansiyonun bir türlü düşmemesi sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Fakat bu da insanları evde tutmaya yetmedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ulusal muhafızları göndererek ateş açmakla tehdit ettiği yağmacılar da gene sokaktaydı. Olaylardan yararlanan çok sayıda kişi mağazaların camlarını kırarak içeri girdi. İçeride ne var ne yok götüren şüpheliler kayıplara karıştı.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı