adplus-dvertising

ABD’de enflasyon vatandaşın umurunda bile değil!

Küresel bir probleme dönüşen enflasyon, bu kavrama pek alışık olmayan toplumlarda tam olarak ciddiye alınmıyor, harcamalar hız kesmeden sürüyor. ABD’deki uzmanlar verilere bakarak bu neticeye ulaşırken vatandaşları bu tarihi vaziyete karşı uyarıyor.
Takip et
ABD’de enflasyon vatandaşın umurunda bile değil!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Pandeminin küresel tedarik zincirinde krize yol açan aksamalara yol açması, parasal genişleme gibi etkenler enflasyonun dünyanın en büyük ekonomilerini de vurmasına neden oldu. AB bölgesinde ve ABD’de enflasyon gündem maddeleri arasında. Market alışverişine, benzine ya da hediyelere harcamalar yapan ABD’liler artık daha çok para ödüyor fakat yapılan incelemelere göre pek çok insan bu şekilde bir vaziyet yokmuş gibi yaşamaya ve harcamalar yapmaya devam ediyor.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre, mal ve hizmetler için ödenen fiyat bir sene öncesine göre yüzde 6.2 arttığı için ülkede tüketici fiyat endeksi ekim ayında son 31 senenin en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. Endeks, bir bireyin hayatında ihtiyaç duyduğu her şey için yapacağı ödemelerin ne kadara mal olacağını gösteren ve büyük ölçüde ölçen bir enflasyon göstergesi olarak gayet mühim.

HARCAMALAR AZALMADI!

Ekonomik Analiz Bürosu verilerine göre ise meydana gelen bu artışa karşın tüketici harcamaları eylül ayında yüzde 0.6 oranında artmış vaziyette. Kredi kartı borçlarında da New York Federal Rezerv Bankası göre, üçüncü çeyrekte 17 milyar dolarlık bir artış oldu.

Yeni araç satışları ise geçen seneye göre düşerken JD Power, araçların yüzde 54’ünün bayiye ulaştıktan sonraki 10 gün içinde satılacağını tahmin ediyor.

Fakat bu alışkanlıklarla ilgili bir vaziyet. Latin Amerika ülkeleri korkunç enflasyon oranları görürken Türkiye de enflasyon canavarıyla zaman zaman haşır neşir olmaktaydı. Şu günlerde de ülkemizde enflasyon bir problem olarak öne çıkmakta. Ekonomistlerin sene sonu enflasyon beklentisi yüzde 19.30 seviyesine ulaştı.

Finans’ın 18 ekonomist ile yaptığı bu anketin Ocak 2021 versiyonunda sene sonu enflasyon beklentisi yüzde 11.47’ydi.

ABD’liler ise onlarca senedir enflasyon konusunda endişelenmek mecburiyetinde kalmadılar. Fiyatlar bu bu sene, 1990’lardan beri görülmemiş bir hızla yükseliyor ve pek çok ABD vatandaşı enflasyonun cüzdanlarında yol açabileceği tahribatı daha önce deneyimlemedi.

ŞİMDİ DEĞİŞMEZSE…

İnsanlar enflasyona uyum sağlayabilecek bir biçimde hayatlarına düzen getirmiyorlar zira bunu yapmaları gerektiğini bilmiyorlar. Ekonomistler ve öbür finans uzmanlarına göre, şimdiden değişiklik yapmaya başlamazlarsa, muhtemelen daha sonra buna daha sıkıntılı bir noktada ihtiyaç duyacaklar.

Bank of America’nın kıdemli ekonomistlerinden Alex Lin, bunun insanları daha da yükselecek fiyatlara karşı önden bir alım yapmaya itmeyeceğini aksine ABD’deki hane halkının yavaşlama biçiminde bir tepki vereceğini düşünüyor.

Phoenix’te yaşayan Deb Kuo ise yükselen fiyatların farkında olduğunu fakat buna karşın harcamalarında herhangi bir değişiklik yapmadığını belirtiyor. Yumurta fiyatlarında artış gözlemlediğini vurgulayan Kuo şunları belirtiyor:

“Bu noktada, günlük harcamalar yahut bütçeleme kararları açısından enflasyon pek bir fark oluşturmuyor. Bunun sebebi, kaynayan suda, kaynama derecesine kadar kaynadıklarını fark edemeyen kurbağalar gibi bir vaziyette olmamız mı?”

ABD’de enflasyon vatandaşın umurunda bile değil!

Invesco küresel pazar analisti Brian Levitt ise “On sekiz ay önce gerçekten deflasyonist bir uçuruma bakıyorduk” diyor ve ekliyor: “Küresel ekonomiyi özünde kapattığımız ve talebin çöktüğü bir dünyadaydık.”

‘HER ZAMAN 175 DOLAR TUTARDI…’

Şuanda ise enflasyon korkuları ile tedarik zincirindeki daralma birleşiyor. Alex Lin, bazı hanelerin salgın sonrası bütçelerini tekrardan değerlendirdiğini belirtiyor. Enflasyon yükselmeye devam ederse, insanların bazı şeyler için ikameler bulacağını, aksi takdirde genel harcamaları yavaşlatacaklarını tahmin ediyor.

New Jersey, Roselle Park’ta bir kütüphaneci olan Amanda Brennan her zaman 175 dolar tutan alışveriş listelerinin artık 225 dolar tuttuğunu belirtiyor. Brennan enflasyonu ise kedilerine aldığı mamalara gelen zamlarla fark etmiş.

Brennan eşiyle beraber, aldıkları ürünlerin daha ucuz muadillerini bulmaya çalıştıklarını belirtiyor. Enflasyon gerçeğinin bir canavara dönüşüp dönüşmeyeceği elbette ABD’de iktidarın da kaderini tespit edecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.