ABD’de dev petrol şirketi bilgisayar korsanlarına fidye ödedi!

ABD'nin en büyük Petrol şirketlerinden biri olan Colonial Pipeline, siber saldırıdan kurtulabilmek için bilgisayar korsanlarına 4.4 milyon dolar fidye ödemeyi kabul ettiğini açıkladı.
Takip et
ABD’de dev petrol şirketi bilgisayar korsanlarına fidye ödedi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin en büyük boru hattını yöneten Colonial Pipeline isimli firmanın bilgisayarlarına sızan korsanlar, akaryakıt transferinin devre dışı kalmasına neden olarak, ülkede kriz oluşturdu.

Konuyla alakalı Colonial Pipeline’ın tekrardan faaliyete geçmesi için bilgisayar korsanlarına ortalama 5 milyon dolar ödendiği öne sürüldü.O iddiaya ilişkin açıklama Colonial Pipeline firmasından geldi.

FİDYEYİ ÖDEMEYE KARAR VERDİK

Colonial Pipeline CEO’su Joseph Blount, firmaya yönelik fidye yazılımı saldırısından saatler sonra Doğu Avrupalı bilgisayar korsanlarına 4.4 milyon dolar fidye ödemeye karar verdiklerini belirtti. Blount, fidyenin ödenmesi için yetki vermek mecburiyetinde kaldıklarını ifade ederek, hasarın boyutunun bilinmediğini ve boru hattının sistemlerini devreye alınmasının ne kadar süreceğinden emin olmadığını söyledi. FBI, Colonial Pipeline’a gerçekleştirilen fidye yazılımı saldırısından DarkSide isimli bir grubu sorumlu tutmuştu.

NE OLMUŞTU?

ABD’nin en büyük petrol boru hatlarından biri, siber saldırı sebebiyle 7 Mayıs’ta geçici olarak kapandı. ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Colonial Pipeline’a gerçekleştirilen fidye yazılımı saldırısından DarkSide isimli bir grubu sorumlu tutmuştu.

Houston şehrinden New York Limanı’na günlük 100 milyondan fazla galon benzin ve öbür yakıt taşıyan Colonial Pipeline boru hattının faaliyetleri siber saldırı sebebiyle geçici olarak durdurulmuştu. ABD’de birçok eyalette yakıt sıkıntısı meydana gelmişti.

Tedarik sıkıntısı neticesi ülkede yaklaşık benzin fiyatı 2014’ten bu yana ilk defa galon başına 3 doların üstüne çıkmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.