ABD’de çöken 12 katlı binanın içinde 100 kişi kayıp!

ABD’nin Florida eyaletine bağlı Surfside kasabasında çöken 12 katlı binada arama çalışmaları sürerken yetkililer ortalama 100 kişinin kayıp olduğunu bildirdi. Ekipler, tonlarca ağırlıktaki molozlar arasında bir ses duymaya çalışırken bir çocuğun itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldığı anlar da haber ajansları tarafından paylaşıldı. Enkaz altındaki çocuğun ‘Lütfen beni bırakma’ sözü hafızalara kazınırken, ekiplere yardım eden bir kişi enkazın 11 Eylül saldırılarını hatırlattığını belirtti.
Takip et
ABD’de çöken 12 katlı binanın içinde 100 kişi kayıp!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin Florida eyaletine bağlı Miami Beach’in kuzeyindeki sahil kasabası Surfside’da yer verilen ve kısmi çökme meydana gelen 12 katlı Champlain Towers South Condo binasında kurtarma ekiplerinin çalışmaları devam ediyor. Binanın çökmesi neticesi 1 kişinin yaşamını yitirdiği, 35 kişinin enkazdan çıkarıldığı ve 15 ailenin ise kendi olanaklarıyla binayı terk ettiği bildirilmişti. Olayda binada bulunan 136 daireden 55’inin çökmeden etkilendiği bildirildi.

Enkaz altından çıkarılan bir çocuk da hasarlı binadan kurtarılan 35 kişiden biriydi. Yan binada oturan komşu Nicholas Balboa, söz konusu çocuğun yardım çığlıklarını duyup hemen yetkililere haber verdi.

‘LÜTFEN BENİ BIRAKMA’

CNN’e konuşan Balboa, ”Enkazı gördüğümde ve o yardım çığlığını duyduğumda 11 Eylül saldırılarını düşündüğünü ve gözlerinin önüne gelen sahnenin ‘korku filminden fırlamış’ bir şeye benzediğini belirtti ve ekledi: O esnada elimi enkaz altına soktum ve bir çocuk elinin kıpırdadığını gördüm. Hemen itfaiye ekiplerine haber verdim ve onlarla beraber sesi geldiği yönde enkaz kaldırma işine koyuldum. Çocuk defalarca ‘Lütfen beni bırakma’ diyordu. Bu inanılmaz bir andı. Ben de ona onu bırakmayacağımızı söylüyordum. Onu enkazdan çıkarabildik ve şu an hastanede. Umarım ailesi de kurtulmuştur.

ABD’de çöken 12 katlı binanın içinde 100 kişi kayıp!

Öte yandan Miami-Dade Acil Vaziyet Yönetimi müdürü Frank Rollason, Miami Herald’a kurtarma ekiplerinin bir anne ve çocuğu kurtardığını, fakat onu enkazdan çıkarmak için kadının bacağının kesilmesi gerektiğini belirtti.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMASI BİR HAFTA SÜREBİLİR

Kurtarma ekipleri şu anda hayatta kalanlar için enkazda makineler, köpekler ve ses teknolojisi kullanıyor. Yetkililer, daha çok insanın ölebileceğinden yahut enkaz altında kalmasından korkuyor ve kurtarma çabalarının bir hafta sürebileceğini söylüyorlar.

ABD’de çöken 12 katlı binanın içinde 100 kişi kayıp!

”BİNA PANKEK GİBİYDİ”

Surfside Belediye Başkanı Charles Burkett, “Bina kelimenin tam manasıyla pankek gibi üst üste bir haldeydi. Bu yürek parçalayıcı bir vaziyet. İnsanları canlı çıkarmayı umuyoruz ama zaman da geçiyor. Binanın mühim ölçüde dolu olduğunu biliyoruz” dedi.

ABD’de çöken 12 katlı binanın içinde 100 kişi kayıp!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.