ABD’de atlı polislerin kelepçeyle arkalarında yürüttüğü siyahiden 1 milyon dolarlık dava

ABD’nin Teksas eyaletinde geçen yıl atlı iki polis tarafından ellerikelepçeliat arkasında yürütülensiyahi vatandaş, eyalet yönetimine ve emniyet müdürlüğüne 1 milyon dolarlık dava açtı.

Ülke medyasınayansıyan ve mahkeme tutanaklarına dayandırılan haberlere göre, 44 yaşındaki siyahi Donald Neely, atlı iki polisin elindekikelepçeye bağladıkları halatı tutarak kendisini yürütmesinedeniyleküçük düşürüldüğü ve gözaltı sırasında korktuğugerekçesiyle Teksas yönetimini ve Teksas Emniyet Müdürlüğünü geçen hafta mahkemeye verdi.

Galveston Bölge Mahkemesinde açılan davanın dilekçesinde, Neely,polislerinaşırı ve ölçüsüz davranışları nedeniyleyaralandığını ve psikolojik sıkıntıya girdiğini belirtti.

Dava dilekçesinde, Teksas yönetimi ve Teksas Emniyet Müdürlüğünden1 milyon dolar (yaklaşık 7 milyon 900 bin lira) talep edildiğikaydedildi.

Kent yönetimi ve emniyet müdürlüğünün ihmalkarlıkla suçlandığı dava dilekçesinde, polislerinNeely’niniple bağlanarak “bir köle gibi” yürütülmesini incitici sayacağınıbilmesi gerektiği belirtildi.

Dilekçede, “Neely, eskiden kölelere yapıldığı gibi, sergilendiğini hissetti.” ifadesi kullanıldı.

“POLİSLER BERBAT BİR KARAR VERDİ”

Galveston Emniyet MüdürüVernon Hale, yaptığı açıklamada,polislerin kullandığı taktiğin eğitimlerde gösterilen bir yöntem olduğunu ve bazı durumlarda en iyi uygulama olduğunu söyledi.

Polislerin berbat bir karar verdiğineinandığını belirten Hale,söz konusu yöntemin kullanımına dair politikanınolayın yaşandığı zamandan bu yana değiştirildiğine dikkati çekti.

Diğer yandan, Teksas’ın kara yolu devriyesinde çalışan kolluk kuvvetleri tarafından yapılan bir soruşturmada, polislerin kanunu çiğnemediğinekarar verildi.

KÖLELİĞİ HATIRLATMIŞTI

Evsiz olan ve sokaklarda yaşayan Neely, başkasının arazisine izinsiz girdiği gerekçesiyle Ağustos 2019’da gözaltına alınmıştı.

Şüpheli olduğu belirtilen siyahi Neely’nin atlı iki polis tarafından elleri kelepçeli bir şekilde atın arkasında yürütülmesinin görüntüleri basına yansımıştı.

Sosyal medyada da paylaşılan ve köleliği hatırlattığı şeklinde yorumlar yapılan görüntüler tepkilere neden olmuştu.

Polis kamerası kayıtlarında, söz konusu polislerden birinin iki kere, Neely’nin sokaklarda halatla götürülmesinin “kötü” gözükeceğini söylediği dikkati çekmişti.

Neely’nin başkasının arazisine izinsiz girmesiyle ilgi dava daha sonra reddedilmişti.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı