adplus-dvertising

ABD’de aşı olmayan hava yolu çalışanları işten çıkarılıyor!

Dünyada aşı olmayanlara yönelik kısıtlamalar artıyor. ABD’li hava yolu şirketi United Airlines, Kovid-19 aşısı olmayan ortalama 600 çalışanın işten çıkarılacağını duyurdu.
Takip et
ABD’de aşı olmayan hava yolu çalışanları işten çıkarılıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kovid-19’a karşı en etkili korunma taktiği olan aşılama çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor. Bazı firmalar de çalışanlarına aşı olmalarını mecburi kılıyor. Son olarak ABD’nin önde gelen hava yolu firmalarından United Airlines çalışanlarının yüzde 99’unun aşı yaptırdığını fakat aşı olmayı kabul etmeyen ortalama 600 çalışanının işten çıkarılacağını açıkladı.

“İNSANLAR DAHA GÜVENDE OLACAK”

Firma CEO’su Scott Kirby ve Başkan Brett Hart çalışanlara yazdığı notta “Bu, hava yolumuz ve çalışanlarımız ile hizmet verdiğimiz müşteriler ve topluluklar için tarihi bir başarıdır” şeklinde konuştu ve “ABD’deki bütün çalışanlarımız için aşı talep etme gerekçemiz basitti; insanlarımızı güvende tutmak. Gerçek şu ki herkes aşılandığında insanlar daha güvende olacak” ifadelerini kullandı.

AŞI OLMAYI MECBURI KILIYORLAR

Frontier Havayolları ve Hawaii Havayolları da çalışanların aşılanmalarını koşul koşuyor fakat Frontier çalışanlara negatif bir Kovid-19 testi delili gösterme seçeneği de sunuyor.

American Airlines, Alaska Airlines ve Delta Air Lines dahil olmak üzere öbür hava yolları, çalışanlarını aşı olmaya teşvik etti, fakat ABD Başkanı Joe Biden’ın bu ay 100’den fazla çalışanı olan şirketlerde aşı yahut haftalık test yapılmasını mecburi kılacağını söylemesinden bu yana bir açıklama yapılmadı.

AŞI OLANA İKRAMİYE

Southwest Airlines’ın bir sözcüsü, 15 Kasım’a kadar aşı delili gösteren çalışanlara iki günlük maaş ikramiyesi sunan teşvik programının yürürlükte kaldığını belirtti. 16 Kasım itibariyle, sadece aşıları tam olan çalışanlar, virüse maruz kalırlarsa yahut virüs bulaşırlarsa karantina ücreti almaya hak kazanacak.

Aşısız çalışanların 1 Kasım’dan itibaren aylık 200 dolar sağlık sigortası ek ücreti ödeyeceği Delta’da, çalışanların yüzde 82’si aşılandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.