adplus-dvertising

ABD’de 4 Temmuz kutlamalarını kana bulayan saldırgana 117 suçlama

ABD’nin Illinois eyaletindeki 4 Temmuz’daki Bağımsızlık Günü kutlamalarını düzenlediği silahlı saldırı ile kana bulayan Robert E. Crimo’nun 21 defa birinci derece cinayet olmak üzere 117 suçlama yöneltildi.
Takip et
ABD’de 4 Temmuz kutlamalarını kana bulayan saldırgana 117 suçlama
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin Illinois eyaletinde yer verilen Highland Park’ta 4 Temmuz’da Bağımsızlık Günü kutlamaları sırasında 22 yaşındaki Robert E. Crimo isimli saldırgan kalabalığa ateş açmış, 7 kişiyi öldürmüş, 39 kişiyi de yaralamıştı. Saldırının sonrasında polis ekiplerince yakalanan saldırgana, öldürdüğü her kurban için 3 defa toplamda 21 defa birinci derece cinayet suçlaması olmak üzere toplamda 117 suçlama yöneltildi.

Crimo’ya yöneltilen suçlar arasında, mermi, mermi parçası yahut şarapnelin isabet ettiği her kurban için 48 tane cinayete teşebbüs ve 48 tane ateşli silahla ağır cezayı gerektiren müessir fiil suçlaması yer alıyor.

Illinois Eyaleti Başsavcısı Eric Rinehart yaptığı açıklamada, “Bugün büyük jüriye kanıt sunan kolluk güçlerine ve savcılara teşekkür etmek istiyorum. Soruşturmamız devam ediyor ve uzmanlarımız, bugün 117 suç davası açılmasına neden olan bu suçtan etkilenen herkese destek olmak için gece gündüz çalışıyor” şeklinde konuştu.

Crimo’nun 3 Ağustos’ta yerel saatle saat 11.00’de mahkemeye çıkması bekleniyor.Crimo, başlangıçta 7 defa birinci derece cinayetle suçlanmıştı. Saldırıdan iki gün sonra yapılan ilk duruşmada Crimo suçunu itiraf etmiş ve kalabalığın üstünde 80 elden fazla ateş ettiğini ifade etmişti. Crimo’ya koşullu tahliyesiz ömür boyu hapis cezası verilmesi bekleniyor Illinois’ta idam cezasının uygulanmaması sebebiyle Crimo’nun koşullu tahliye olmaksızın ömür boyu hapis cezası alması bekleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.