ABD’de 28 Çinli Firma ‘Uygur Zulmünden’ Kara Listeye Alındı

ABD'de Çinli firmalar 'Uygur Zulmünden' dolayı kara listeye alındı. Gerekçeler arasında, Müslüman azınlığa yapılan kötü muamelede rol oynamaları yer alıyor.
ABD’de 28 Çinli Firma ‘Uygur Zulmünden’ Kara Listeye Alındı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Alınan karar ile aralarında devlet kurumlarının da bulunduğu 28 şirket, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Müslüman azınlığa yapılan kötü muamelede rol aldıkları gerekçesi ile kara listeye alındı ve ABD ile ticaretlerine sınırlama getirildi.

Çin’in, Uygur Türkleri’ne karşı uyguladığı politika, Türkiye başta olmak üzere tüm dünya tarafından tepki çekti. Bu tepkilerden biri de ABD’den geldi. ABD aldığı karar ile 28 şirketi kara listeye alırken, listedeki kuruluş ve şirketlerin, ABD’li şirketlerden satın alacakları mallar Washington’ın iznine tabi tutulacak. Listede yer alan kuruluşlar arasında gözetleme teçhizatları ve üzerine çalışan teknoloji şirketleri de bulunuyor.

20 DEVLET KURUMU KARA LİSTEDE

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “İnsan hakları ihlalleri ve kötü muameleye dahil olduğu, Çin’in baskı politikasına, toplu keyfi tutuklamalara ve Uygurlara, Kazaklara ve diğer Müslüman azınlık gruplarına yönelik yüksek teknoloji gözetleme işlemlerinde rol aldığı.” ifade edildi. Kara listeye alınan işletmeler arasında 20 devlet kurumu bulunuyor.

İnsan hakları örgütleri Pekin’in Müslüman Uygur Türkleri’ni “toplama kamplarında” sert şekilde cezalandırdığını söylüyor. Çin ise bu kampların “radikal düşüncelerle mücadele için kurulmuş eğitim kampları” olduğunu iddia ediyor.

Çin, konu ile ilgili olarak Washington’a bir heyet gönderdi. Heyetin bu hafta ABD’li yetkililer ile görüşmesi bekleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.