ABD, Yunanistan’ın Türk sınırına asker yığmaya devam ediyor!

ABD, Yunanistan’ın Türk sınırına yakın Dedeağaç bölgesinde askeri sevkiyat hazırlığında. Açıklamayı ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt yaptı. “Kasım ayında Dedeağaç limanına yeni bir sevkiyat yapacağız” şeklinde konuştu.
Takip et
ABD, Yunanistan’ın Türk sınırına asker yığmaya devam ediyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sevkiyatın şuana kadarki en büyük askeri sevkiyat olduğunu belirtti. “Bu kez Dedeağaç’a gelecek ABD uçakları ve helikopterlerin sayısı, her defasından fazla olacak.” şeklinde konuştu.

Yunan Ta Nea Gazetesi’ne göre ABD Dedeağaç’ta saldırı helikopterleri,’lar, tank ve zırhlı araçlarını konuşlandıracak.

Gazete sevkiyatın ayrıntılarının Yunan ve Amerikalı yetkililer tarafından Eylül ayında görüşüldüğünü belirtti.

Yunan gazetesine göre ABD’nin bu bölgeye askeri yığınak yapma maksadı boğazları baypas etmek. ABD’nin Dedeğaç’a verdiği önemin bir öbür nedeniyse Türkiye’yle Rusya’nın yakınlaşması vaziyetinde bir karşı denge yaratmak.

Dedeğaç bölgesine ilk sevkikat “Defender Europe 21” tatbikatı sayesinde yapılmıştı. Bölgeye 145 helikopter, 1800’ün üstünde zırhlı araç ve 20 binden fazla askeri personel getirilmişti. Balkanlar ve bazı Avrupa ülkelerini kapsayan tatbikata ilk defa Yunanistan da dahil edilmişti.

Yunanistan Dedeağaç limanının yanı sıra ABD’ye Yunan Kara Kuvvetleri’ne ait “Yunuli” karargahını da tahsis etti. Tesiste 300’ü aşkın Amerikan askeri barınabileceği iddia edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.