adplus-dvertising

ABD, Yunanistan’a F-35 vermeye hazırlanıyor!

Yunanistan ordusuyla sık sık tatbikat yapan ABD, Türkiye’nin satın aldığı F-35’lerin Atina’ya verilmesi için Senato’da hızlı bir oylama yapabilir.
Takip et
ABD, Yunanistan’a F-35 vermeye hazırlanıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Doğu Akdeniz’deki restleşmede açık biçimde Yunanistan’ın yanında saf tutan ABD, NATO müttefiki Türkiye ile krize yol açacak resmi bir hamleye girişiyor.

Yunanistan 2020 bitmeden ABD’den resmi olarak F-35 jetleri istedi, Haziran 2021’e gelindiğinde ise ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez tarafından bir tasarı sunuldu.

Türkiye karşıtlığıyla bilinen Bob Menendez’in Haziran ayında gündeme getirdiği ABD-Yunanistan savunma işbirliği tasarısı, artık ABD Senatosu’nda inceleniyor.

‘ABD-Yunanistan Savunma ve Parlamentolar Arası Ortaklık 2021’ başlıklı kanun tasarısı, ABD savunma bütçe paketine (NDAA) bir değişiklik olarak dahil edildi. Bu gelişme tasarının hızlı oylanmasına zemin hazırlayabilir.

Şuanda savunma bütçesi paketinin Şükran Günü haftasının sonrasında Senato genel kurulunda oylanması bekleniyor. Bunu, Parlamento ve Senato arasında önceden tespit edilmiş müzakere izleyecek ve bu süreç boyunca iki organın kendi versiyonları tek bir nihai metinde birleştirilerek, kanun haline gelecek.

YEDİNCİ MADDE

Tasarıya göre, ABD Kongresi, Yunanistan’ın Rus teçhizatına olan mevcut bağımlılığından kurtulmasına yardım etmenin ABD’nin çıkarına olduğunu düşünüyor. Bu kapsamda 2022-2026 seneleri arasında Atina’ya senelik 25 milyon dolarlık askeri yardım yapılması düşünülüyor.

13 adımlı Atina-Washington savunma işbirliğinin ise 7’nci adımı dikkat çekici. Doğrudan Türkiye’nin satın aldığı F-35’leri içeren kısımda şu ifadeler kullanıldı: “ABD, F-35 savaş uçaklarının Yunanistan’a satışını, Türkiye’nin Rus S-400 sistemini satın alması sebebiyle programdan çıkarılması neticesi üretilen fakat Türkiye’ye teslim edilmeyen uçakları da içerecek biçimde desteklemelidir.”

Geçtiğimiz sene yaz mevsiminden bu yana neredeyse her hafta Yunan ordusuyla tatbikat yapan ABD, öte yandan dönemin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu Girit’teki Suda Üssü’ne gönderdi. Atina Büyükelçisi Goffrey Pyatt ise bulduğu her fırsatta Yunanistan’a desteğini gösterdi, savaş uçaklarına binip gezdiği fotoğrafları sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Son olarak, geçen hafta bir tatbikat daha oldu, Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstandinos Floros ve ABD Büyükelçisi Pyatt savaş gemisinde bir araya geldi.

EGE DENİZİ’NİN ORTASINA ABD ÜSSÜ

Doğu Akdeniz’de köşeye sıkışan Yunanistan’ın imdadına koşan ABD, uçak gemisiyle çıkarma yaptığı Girit Adası’nda yeni bir üs kurmaya hazırlanıyor. Batı Trakya ve Ege Denizi’nde atılacak adımlar ise, gündeme bomba gibi düştü. Washington ve Atina arasında görüşmelerin sürdüğünü aktaran Kathimerini gazetesi, Girit Adası’ndaki Suda Üssü’ne yeni bir deniz üssünün inşa edileceğini özel haberiyle duyurdu.

İnşa edilecek yeni deniz üssüyle Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de kalıcı olmayı hedeflediğini kaydeden Kathimerini’ye göre, Atina yönetimi devasa bir savaş gemisi filosunu söz konusu üsse konuşlandırmayı planlıyor.

Kathimerini, Yunanistan’ın Ege Denizi’nin ortasındaki İskiri Adası (Skyros) ile Suda Üssü arasında bir birleşme için ABD tarafına yoğun biçimde baskı yaptığını da yazdı. Habere göre, Atina yönetimi halihazırda Suda Üssü’nde bulunan ABD birliklerinin Yunanistan’ın ortasındaki Larissa yahut daha kuzeydeki Dedeağaç’a yerleşmesini talep ediyor. Fakat Yunanistan’ın bir numaralı hedefi, ABD kuvvetlerinin Ege’nin tam ortasında yer verilen İskiri Adası.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.